  • XB3-24DMUM
XB3-24DMUM
advertisement
Manufacturer No:
XB3-24DMUM
Manufacturer:
Digi
HK JDW NO:
249-XB3-24DMUM
Package:
34-SMD Module
Datasheet:
XB3-24DMUM
Purchasing and Inquiry
XB3-24DMUM Overview
The RF Transceiver' mounting method adopted is Surface Mount.optimized performance is achieved by utilizing the Tray package in this RF Transceiver module.-40°C~85°C should be the operating temperature when Transceiver is operating.This RF Transceiver Module, belonging to the XBee? 3 DigiMesh 2.4 family.RF Transceiver can supply voltages up to 2.1V~3.6V.RF Transceiver Modules operate with a frequency of 2.4GHz Hz.
XB3-24DMUM Features
Surface Mount
Tray package
2.1V~3.6V volts
XB3-24DMUM Applications
There are a lot of Digi XB3-24DMUM RF Transceiver Modules applications.
  • Home and Security
  • Medical
  • Smart Meters
  • POS Terminals
  • Power Amplifier (PA)
  • M2M Communication
  • Remote Control
  • Wireless Price Tags
  • Utility and Smart Energy
  • LoT applications
Step5Bar-code shipping tag
XB3-24DMUM
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    5 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    34-SMD Module
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    XBee® 3 DigiMesh 2.4
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Voltage - Supply
    2.1V~3.6V
  • Frequency
    2.4GHz
  • Memory Size
    1MB Flash 128kB RAM
  • Data Rate
    250kbps
  • Protocol
    Zigbee®
  • Telecom IC Type
    TELECOM CIRCUIT
  • Power - Output
    19dBm
  • RF Family/Standard
  • Antenna Type
    Antenna Not Included, U.FL
  • Sensitivity
    -103dBm
  • Serial Interfaces
    I2C, SPI, UART
  • Current - Receiving
    15mA
  • Current - Transmitting
    135mA