  • XB3-24Z8CM-J
XB3-24Z8CM-J
advertisement
Manufacturer No:
XB3-24Z8CM-J
HK JDW NO:
249-XB3-24Z8CM-J
Datasheet:
XB3-24Z8CM-J
Purchasing and Inquiry
XB3-24Z8CM-J Overview
RF Transceiver is possible to mount the RF Transceiver using Surface Mount.For optimal performance, this RF Transceiver module uses the Tray package.There are 34 terminations in this RF Transceiver module.Keeping Transceiver's operating temperature at -40°C~85°C is essential when operating.This RF Transceiver Module, belonging to the XBee? 3 Zigbee 3 family.It is possible to supply 2.1V~3.6V volts to the RF Transceiver.There is 2.4GHz frequency set for the RF Transceiver Module.
XB3-24Z8CM-J Features
Surface Mount
Tray package
34 terminations
2.1V~3.6V volts
XB3-24Z8CM-J Applications
There are a lot of Digi XB3-24Z8CM-J RF Transceiver Modules applications.
  • Retail
  • Receive
  • Chemical Sensors
  • Industrial and Data Logger
  • Low-power IoT applications
  • Internet of Things (IoT)
  • Utility and Smart Energy
  • Health care
  • Health and Fitness
  • Internet Radio
Step5Bar-code shipping tag
XB3-24Z8CM-J
  • Factory Lead Time
    3 Weeks
    34-SMD Module
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2017
  • Series
    XBee® 3 Zigbee 3
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    34
  • Voltage - Supply
    2.1V~3.6V
  • Terminal Position
    UNSPECIFIED
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Number of Functions
    1
  • Frequency
    2.4GHz
  • JESD-30 Code
    R-XXMA-N34
    250kbps
  • Utilized IC / Part
    EFR32MG
  • Power - Output
    8dBm
  • RF Family/Standard
  • Antenna Type
    Integrated, Chip
  • Current - Receiving
    15mA
  • Current - Transmitting
    40mA
  • Modulation
    DSSS
  • Length
    19mm
  • Width
    13mm