  • XBP24-BUIT-001
XBP24-BUIT-001
advertisement
Manufacturer No:
XBP24-BUIT-001
Manufacturer:
Digi
HK JDW NO:
249-XBP24-BUIT-001
Package:
Module
Purchasing and Inquiry
XBP24-BUIT-001 Overview
RF Transceiver' mounting is done by using Through Hole.A Bulk package is used in this RF Transceiver module to optimize performance.When operating, Transceiver's operating temperature should be kept at -40°C~85°C.This RF Transceiver Module, belonging to the XBee-Pro? ZNet 2.5 family.It is possible to supply 3V~3.4V volts to the RF Transceiver.2.4GHz is the frequency of the RF Transceiver Module.With the Through Hole mounted, this Transceiver is widely used in a wide range of applications.
XBP24-BUIT-001 Features
Through Hole
Bulk package
3V~3.4V volts
XBP24-BUIT-001 Applications
There are a lot of Digi XBP24-BUIT-001 RF Transceiver Modules applications.
  • Remote Device Management
  • Power management
  • HVAC
  • POS Terminals
  • Receive
  • Thermostats
  • Internet of Things (IoT)
  • Industrial and Data Logger
  • LED Lighting
  • Chemical Sensors
Step5Bar-code shipping tag
XBP24-BUIT-001
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
  • Package / Case
    Module
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2013
  • Series
    XBee-Pro® ZNet 2.5
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Voltage - Supply
    3V~3.4V
  • Frequency
    2.4GHz
  • Data Rate
    250kbps
  • Protocol
    Zigbee®
  • Power - Output
    17dBm
  • RF Family/Standard
  • Antenna Type
    Antenna Not Included, U.FL
  • Serial Interfaces
    UART
  • Current - Receiving
    45mA
  • Current - Transmitting
    295mA