  • XBP24-Z7PIT-002
XBP24-Z7PIT-002
advertisement
Manufacturer No:
XBP24-Z7PIT-002
HK JDW NO:
249-XBP24-Z7PIT-002
Package:
Module
Datasheet:
XBP24-Z7PIT-002
Purchasing and Inquiry
XBP24-Z7PIT-002 Overview
RF Transceiver is possible to mount the RF Transceiver using Through Hole.As a result of the use of the Bulk package, the performance of this RF Transceiver module is optimized.-40°C~85°C should be the operating temperature when Transceiver is operating.As the name implies, this RF Transceiver Module belongs to the XBee-Pro? ZB family.RF Transceiver can supply voltages up to 3V~3.4V.2.4GHz Hz is the frequency at which the Transceiver operates.In many applications, this Transceiver is mounted with a PCB bus.
XBP24-Z7PIT-002 Features
Through Hole
Bulk package
3V~3.4V volts
XBP24-Z7PIT-002 Applications
There are a lot of Digi XBP24-Z7PIT-002 RF Transceiver Modules applications.
  • M2M Communication
  • Secure Payment
  • HVAC
  • Location and Asset Tracking
  • Receive
  • Internet of Things (IoT)
  • Security Systems
  • Health and Fitness
  • Digital Remote
  • Power Amplifier (PA)
Step5Bar-code shipping tag
XBP24-Z7PIT-002
  • Mount
    PCB
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Published
    2011
  • Series
    XBee-Pro® ZB
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Voltage - Supply
    3V~3.4V
  • Frequency
    2.4GHz
  • Utilized IC / Part
    EM250
  • Power - Output
    17dBm
  • RF Family/Standard
  • Antenna Type
    Integrated, Trace
  • Sensitivity
    -102dBm
  • Serial Interfaces
    UART
  • Current - Receiving
    45mA
  • Current - Transmitting
    295mA