  • XBP24-Z7PIT-006J
XBP24-Z7PIT-006J
advertisement
Manufacturer No:
XBP24-Z7PIT-006J
HK JDW NO:
249-XBP24-Z7PIT-006J
Datasheet:
XBP24-Z7PIT-006J
Purchasing and Inquiry
XBP24-Z7PIT-006J Overview
It adopts the way of Through Hole for RF Transceiver' mounting.A Bulk package is used in this RF Transceiver module to optimize performance.The operating temperature should be kept at -40°C~85°C when the Transceiver is in operation.In the XBee-Pro? ZB family, this part palys an important role in RF Transceiver Module's traget applications.There is 3V~3.4V voltage limit on the RF Transceiver.At 2.4GHz, the RF Transceiver Module operates.As a result of its Through Hole mounting, this Transceiver is widely used in a wide variety of applications.
XBP24-Z7PIT-006J Features
Through Hole
Bulk package
3V~3.4V volts
XBP24-Z7PIT-006J Applications
There are a lot of Digi XBP24-Z7PIT-006J RF Transceiver Modules applications.
  • Switch
  • Receive
  • Low Noise Amplifier (LNA)
  • Automotive
  • M2M Communication
  • Industrial and Data Logger
  • Secure Payment
  • Power management
  • Retail
  • Medical
Step5Bar-code shipping tag
XBP24-Z7PIT-006J
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2013
  • Series
    XBee-Pro® ZB
  • Part Status
    Obsolete
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Voltage - Supply
    3V~3.4V
  • Frequency
    2.4GHz
  • Operating Supply Voltage
    3.6V
  • Interface
    UART
  • Data Rate
    250kbps
  • Utilized IC / Part
    EM250
  • Power - Output
    10dBm
  • RF Family/Standard
  • Antenna Type
    Integrated, Trace
  • Sensitivity
    -102dBm
  • Serial Interfaces
    UART
  • Current - Receiving
    45mA
  • Current - Transmitting
    170mA