  • XBP24-Z7UIT-006
XBP24-Z7UIT-006
advertisement
Manufacturer No:
XBP24-Z7UIT-006
HK JDW NO:
249-XBP24-Z7UIT-006
Purchasing and Inquiry
XBP24-Z7UIT-006 Overview
The RF Transceiver is mounted using Through Hole.optimized performance is achieved by utilizing the Bulk package in this RF Transceiver module.During Transceiver operation, the operating temperature should remain at -40°C~85°C.As a member of the XBee-Pro? ZB family of RF Transceiver Modules, this part is prominent in many specifications.3V~3.4V voltage is available from the RF Transceiver.RF Transceiver Modules operate at 2.4GHz Hz.In many applications, this Transceiver is mounted with a Through Hole bus.
XBP24-Z7UIT-006 Features
Through Hole
Bulk package
3V~3.4V volts
XBP24-Z7UIT-006 Applications
There are a lot of Digi XBP24-Z7UIT-006 RF Transceiver Modules applications.
  • Security Systems
  • Chemical Sensors
  • HVAC
  • Internet of Things (IoT)
  • Location and Asset Tracking
  • Smart Meters
  • M2M Communication
  • Switch
  • Power management
  • POS Terminals
Step5Bar-code shipping tag
XBP24-Z7UIT-006
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Published
    2012
  • Series
    XBee-Pro® ZB
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Voltage - Supply
    3V~3.4V
  • Frequency
    2.4GHz
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Interface
    UART
  • Utilized IC / Part
    EM250
  • Power - Output
    17dBm
  • RF Family/Standard
  • Antenna Type
    Antenna Not Included, U.FL
  • Sensitivity
    -102dBm
  • Serial Interfaces
    UART
  • Current - Receiving
    45mA
  • Current - Transmitting
    295mA