  • XBP24-Z7WIT-002J
XBP24-Z7WIT-002J
advertisement
Manufacturer No:
XBP24-Z7WIT-002J
Manufacturer:
Digi
HK JDW NO:
249-XBP24-Z7WIT-002J
Package:
Module
Purchasing and Inquiry
XBP24-Z7WIT-002J Overview
Through Hole is used to mount the RF Transceiver.For optimal performance, this RF Transceiver module uses the Bulk package.Keeping Transceiver's operating temperature at -40°C~85°C is essential when operating.As a member of the XBee-Pro? ZB family of RF Transceiver Modules, this part is prominent in many specifications.RF Transceivers that can supply 3V~3.4V volts are available.There is 2.4GHz frequency set for the RF Transceiver Module.Through Hole mounted, this Transceiver is widely used in many applications.
XBP24-Z7WIT-002J Features
Through Hole
Bulk package
3V~3.4V volts
XBP24-Z7WIT-002J Applications
There are a lot of Digi XBP24-Z7WIT-002J RF Transceiver Modules applications.
  • HVAC
  • Health care
  • Patient Asset Tracking
  • Switch
  • Internet Radio
  • Security Systems
  • LoT applications
  • Power Amplifier (PA)
  • Low-power IoT applications
  • Location and Asset Tracking
Step5Bar-code shipping tag
XBP24-Z7WIT-002J
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
  • Package / Case
    Module
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    XBee-Pro® ZB
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Voltage - Supply
    3V~3.4V
  • Frequency
    2.4GHz
  • Interface
    UART
  • Data Rate
    250kbps
  • Utilized IC / Part
    EM250
  • Protocol
    Zigbee®
  • Power - Output
    10dBm
  • RF Family/Standard
  • Antenna Type
    Integrated, Wire Antenna
  • Sensitivity
    -102dBm
  • Serial Interfaces
    UART
  • Current - Receiving
    45mA
  • Current - Transmitting
    170mA