  • XBP24-Z7WIT-004J
XBP24-Z7WIT-004J
advertisement
Manufacturer No:
XBP24-Z7WIT-004J
HK JDW NO:
249-XBP24-Z7WIT-004J
Purchasing and Inquiry
XBP24-Z7WIT-004J Overview
RF Transceiver' mounting is done according to the Through Hole method.For optimal performance, this RF Transceiver module uses the Bulk package.Transceivers should be operated at -40°C~85°C temperature while operating.Known as a RF Transceiver Module, this module is part of the XBee-Pro? ZB family.3V~3.4V voltage can be supplied by the RF Transceiver.RF Transceiver Modules operate with a frequency of 2.4GHz Hz.In many applications, this Transceiver is mounted with a Through Hole bus.
XBP24-Z7WIT-004J Features
Through Hole
Bulk package
3V~3.4V volts
XBP24-Z7WIT-004J Applications
There are a lot of Digi XBP24-Z7WIT-004J RF Transceiver Modules applications.
  • Health and Fitness
  • Digital Remote
  • Power management
  • Internet Radio
  • Retail
  • Industrial Controls
  • Remote Control
  • Low Noise Amplifier (LNA)
  • LoT applications
  • Location and Asset Tracking
Step5Bar-code shipping tag
XBP24-Z7WIT-004J
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2009
  • Voltage - Supply
    3V~3.4V
  • Frequency
    2.4GHz
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Current - Receiving
    45mA
  • Current - Transmitting
    170mA
  • Modulation
    DSSS
  • Sensitivity (dBm)
    -102 dBm
  • Height
    2.82mm
  • Length
    32.94mm
  • Width
    24.38mm