  • XBP24-Z7WIT-005J
XBP24-Z7WIT-005J
advertisement
Manufacturer No:
XBP24-Z7WIT-005J
HK JDW NO:
249-XBP24-Z7WIT-005J
Purchasing and Inquiry
XBP24-Z7WIT-005J Overview
RF Transceiver' mounting is done according to the Through Hole method.It is designed to provide optimal performance by utilizing the Bulk package.When operating, Transceiver's operating temperature should be kept at -40°C~85°C.As the name implies, this RF Transceiver Module belongs to the XBee-Pro? ZB family.It is possible for the RF Transceiver to supply voltages of 3V~3.4V.RF Transceiver Modules operate at 2.4GHz Hz.This Transceiver is widely used in many applications because of its Through Hole mount.
XBP24-Z7WIT-005J Features
Through Hole
Bulk package
3V~3.4V volts
XBP24-Z7WIT-005J Applications
There are a lot of Digi XBP24-Z7WIT-005J RF Transceiver Modules applications.
  • Digital Remote
  • Automotive
  • Low Noise Amplifier (LNA)
  • Thermostats
  • M2M Communication
  • LoT applications
  • Home and Security
  • Medical
  • Remote Control
  • Wireless Price Tags
Step5Bar-code shipping tag
XBP24-Z7WIT-005J
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Voltage - Supply
    3V~3.4V
  • Frequency
    2.4GHz
  • Interface
    Integrated, Wire Antenna
  • Sensitivity
  • Current - Receiving
    45mA
  • Current - Transmitting
    170mA