  • XBP24BZ7SIT-004J
XBP24BZ7SIT-004J
advertisement
Manufacturer No:
XBP24BZ7SIT-004J
HK JDW NO:
249-XBP24BZ7SIT-004J
Package:
Module
Datasheet:
XBP24BZ7SIT-004J
Purchasing and Inquiry
XBP24BZ7SIT-004J Overview
RF Transceiver is mounted using Through Hole.There is an optimized performance in this RF Transceiver module because it utilizes the Bulk package.In order for it to operate properly, Transceiver's operating temperature should be at -40°C~85°C.A type of RF Transceiver Module, belonging to the XBee-Pro? ZB S2B family, is what we are describing here.The RF Transceiver can supply 2.7V~3.6V voltage.The RF Transceiver Module operates at a frequency of 2.4GHz.In many applications, this Transceiver is mounted with a Through Hole bus.
XBP24BZ7SIT-004J Features
Through Hole
Bulk package
2.7V~3.6V volts
XBP24BZ7SIT-004J Applications
There are a lot of Digi XBP24BZ7SIT-004J RF Transceiver Modules applications.
  • Home and Security
  • Transmit
  • Wireless Price Tags
  • Internet Radio
  • Power Amplifier (PA)
  • Digital Remote
  • Security Systems
  • HVAC
  • Power management
  • Receive
Step5Bar-code shipping tag
XBP24BZ7SIT-004J
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Published
    2006
  • Series
    XBee-Pro® ZB S2B
  • Voltage - Supply
    2.7V~3.6V
  • Frequency
    2.4GHz
  • Interface
    ADC, SPI, UART
  • Data Rate
    250kbps
  • Utilized IC / Part
    EM357
  • Power - Output
    10dBm
  • RF Family/Standard
  • Antenna Type
    Antenna Not Included, RP-SMA
  • Serial Interfaces
    SPI, UART
  • Current - Receiving
    47mA~62mA
  • Current - Transmitting
    117mA~132mA
  • Sensitivity (dBm)
    -102 dBm
  • Height
    2.82mm
  • Length
    32.94mm
  • Width
    24.38mm