  • XBP24BZ7UIT-002
XBP24BZ7UIT-002
advertisement
Manufacturer No:
XBP24BZ7UIT-002
HK JDW NO:
249-XBP24BZ7UIT-002
Datasheet:
XBP24BZ7UIT-002
Purchasing and Inquiry
XBP24BZ7UIT-002 Overview
Through Hole represents this RF Transceiver' mounting method.For optimal performance, this RF Transceiver module uses the Bulk package.Operating at -40°C~85°C is the recommended temperature for Transceiver's operation.This RF Transceiver Module, belonging to the XBee-Pro? ZB S2B family.RF Transceiver can supply voltages up to 2.7V~3.6V.2.4GHz Hz is the frequency at which the Transceiver operates.This Transceiver is widely used in many applications because of its Through Hole mount.
XBP24BZ7UIT-002 Features
Through Hole
Bulk package
2.7V~3.6V volts
XBP24BZ7UIT-002 Applications
There are a lot of Digi XBP24BZ7UIT-002 RF Transceiver Modules applications.
  • Health care
  • Industrial and Data Logger
  • Retail
  • LED Lighting
  • Transmit
  • Location and Asset Tracking
  • Security Systems
  • Switch
  • Medical
  • Power Amplifier (PA)
Step5Bar-code shipping tag
XBP24BZ7UIT-002
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2012
  • Series
    XBee-Pro® ZB S2B
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Voltage - Supply
    2.7V~3.6V
  • Frequency
    2.4GHz
  • Interface
    I2C, PWM, SPI, UART
  • Data Rate
    250kbps
  • Utilized IC / Part
    EM357
  • Protocol
    Zigbee®
  • Antenna Type
    Antenna Not Included, U.FL
  • Sensitivity
    -102dBm
  • Serial Interfaces
    SPI, UART
  • Current - Receiving
    47mA~62mA
  • Current - Transmitting
    205mA~220mA