  • XBP24CZ7PITB003
XBP24CZ7PITB003
advertisement
Manufacturer No:
XBP24CZ7PITB003
HK JDW NO:
249-XBP24CZ7PITB003
Datasheet:
XBP24CZ7PITB003
Purchasing and Inquiry
XBP24CZ7PITB003 Overview
We are using Through Hole as the RF Transceiver' mounting method.This RF Transceiver module utilizes the Tray package for optimized performance.Keeping Transceiver's operating temperature at -40°C~85°C is essential when operating.This RF Transceiver Module belongs to the XBee-Pro? ZigBee? family.RF Transceivers with 2.7V~3.6V voltage capabilities can be used.2.4GHz is the RF Transceiver Module's frequency.With the Through Hole mounted, this Transceiver is widely used in a wide range of applications.
XBP24CZ7PITB003 Features
Through Hole
Tray package
2.7V~3.6V volts
XBP24CZ7PITB003 Applications
There are a lot of Digi XBP24CZ7PITB003 RF Transceiver Modules applications.
  • Location and Asset Tracking
  • Power management
  • Health care
  • Transmit
  • Retail
  • Internet of Things (IoT)
  • Digital Remote
  • M2M Communication
  • Automotive
  • Low Noise Amplifier (LNA)
Step5Bar-code shipping tag
XBP24CZ7PITB003
    Select All
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2015
  • Series
    XBee-Pro® ZigBee®
  • Part Status
    Last Time Buy
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Voltage - Supply
    2.7V~3.6V
  • Frequency
    2.4GHz
  • Interface
    SPI, UART
  • Memory Size
    32kB Flash 2kB RAM
  • Data Rate
    1Mbps
  • Utilized IC / Part
    EM357
  • Protocol
    Zigbee®
  • Antenna Type
    Integrated, Trace
  • Sensitivity
    -101dBm
  • Current - Receiving
    31mA~45mA
  • Current - Transmitting
    120mA