  • XC17S10XLVO8C
XC17S10XLVO8C
advertisement
Manufacturer No:
XC17S10XLVO8C
Manufacturer:
Xilinx
HK JDW NO:
903-XC17S10XLVO8C
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
XC17S10XLVO8C
Purchasing and Inquiry
XC17S10XLVO8C Overview
There is a neat 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package that is used in this program.External packaging of type Tube.Qualified to perform a variety of tasks within the 0°C~70°C environment.With the help of OTP, it can be programmed.There is a voltage of 3V~3.6V applied to the device.This memory device is mounted in Surface Mount.100kb is the maximum storage size.Other related parts can be found by searching "XC17S10XL".The supply voltage of the device must be 3.3V in order to operate correctly.Different types of 8 terminations are available with different functions.As long as the maximum voltage of the memory device is 3.6V, then the memory device can be used.An operating voltage of 3V is required in order to supply the device.FPGA is a MEMORY CIRCUIT memory chip that we are talking about here.Reflow soldering should be done at no higher than 225 degrees.Pins on it are 8-shaped.For the memory chip to operate, it requires a voltage not exceeding 0.005mA.Parts come with 8 pins set.There is a memory IC in this package that works at 10MHz frequencies.There is a configuration of COMMON for the memory's I/O.Using a 3.3V power supply is recommended for best results.
XC17S10XLVO8C Features
Operating temperature: 0°C~70°C.
OTP program capability.
MEMORY CIRCUIT memory IC.
COMMON I/O equipped.
XC17S10XLVO8C Applications
There are a lot of Xilinx Inc. XC17S10XLVO8C applications of configuration proms for FPGAs.
  • DVD disk buffer
  • workstations,
  • main computer memory
  • eDRAM
  • supercomputers
  • data buffer
  • printers
  • telecommunications
  • hard disk drive (HDD)
  • embedded logic
Step5Bar-code shipping tag
XC17S10XLVO8C
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    1999
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    225
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    XC17S10XL
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Power Supplies
    3.3V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Programmable Type
    OTP
  • Memory Size
    100kb
  • Operating Mode
    SYNCHRONOUS
  • Clock Frequency
    10MHz
  • Supply Current-Max
    0.005mA
  • Organization
    95752X1
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Memory Width
    1
  • Standby Current-Max
    0.00005A
  • Memory Density
    95752 bit
  • I/O Type
    COMMON
  • Memory IC Type
    MEMORY CIRCUIT
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    4.9mm
  • Width
    3.9mm