  • XC17V01SO20I
XC17V01SO20I
advertisement
Manufacturer No:
XC17V01SO20I
Manufacturer:
Xilinx
HK JDW NO:
903-XC17V01SO20I
Package:
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
XC17V01SO20I
Description:
Surface Mount 1Mb Mb Tube Configuration Proms for FPGAs 1 (Unlimited) OTP Obsolete XC17V01
Purchasing and Inquiry
XC17V01SO20I Overview
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) is used in this package.Packaging for the external environment.A qualified individual to operate within -40°C~85°C is required.With the help of OTP, it can be programmed.FPGA is fed wFPGAh a voltage of 3V~3.6V.The memory device is mounted in the Surface Mount position.There is a limit to the size of data storage of 1Mb bytes.Try searching "XC17V01" for more parts.The supply voltage of the device must be 3.3V in order to operate correctly.Different functions are associated with 20 terminations.This memory device can be used with a maximum voltage of 3.6V.If the device needs to be supplied with power, then a minimum voltage of 3V is required.A CONFIGURATION MEMORY memory chip is shown here.The reflow soldering process should be done at a temperature no higher than 225.A 20 pin is included in it.A SERIAL-processing method is used to transfer data through this memory.In order for a memory chip to operate, it must not be subjected to a voltage greater than 0.015mA.There is a set of 20 pins included with the part.Speaking of speed, this is a memory IC that can work at a 15MHz frequency.As far as memory I/O is concerned, it is configured as COMMON.Prior to the use of the part in a circuit, it is recommended that users apply the 3.3V to the part so that the part will run as safely and reliably as possible.
XC17V01SO20I Features
Operating temperature: -40°C~85°C.
OTP program capability.
CONFIGURATION MEMORY memory IC.
SERIAL processing.
COMMON I/O equipped.
XC17V01SO20I Applications
There are a lot of Xilinx Inc. XC17V01SO20I applications of configuration proms for FPGAs.
  • multimedia computers
  • data buffer
  • eSRAM
  • networks
  • cell phones
  • personal computers
  • printers
  • eDRAM
  • Cache memory
  • nonvolatile BIOS memory
Step5Bar-code shipping tag
XC17V01SO20I
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    20
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    1998
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    20
  • ECCN Code
    3A991.B.1.A
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn85Pb15)
  • HTS Code
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    225
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    XC17V01
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Programmable Type
    OTP
  • Memory Size
    1Mb
  • Clock Frequency
    15MHz
  • Supply Current-Max
    0.015mA
  • Organization
    1MX1
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Memory Width
    1
  • Standby Current-Max
    0.001A
  • Memory Density
    1048576 bit
  • Parallel/Serial
    SERIAL
  • I/O Type
    COMMON
  • Memory IC Type
    CONFIGURATION MEMORY
  • Height Seated (Max)
    2.65mm
  • Length
    12.8mm
  • Width
    7.5mm