  • XC18V01SOG20C
XC18V01SOG20C
advertisement
Manufacturer No:
XC18V01SOG20C
Manufacturer:
Xilinx
HK JDW NO:
903-XC18V01SOG20C
Package:
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
XC18V01SOG20C
Description:
Surface Mount Tube Configuration Proms for FPGAs 3 (168 Hours) In System Programmable Active XC18V01
Purchasing and Inquiry
XC18V01SOG20C Overview
This package makes use of the 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) programming language.Packaging outside of Tube.Qualified to perform a variety of tasks within the 0°C~70°C environment.This device can be programmed using the In System Programmable language.A voltage of 3V~3.6V is applied to it.FPGA is mounted in Surface Mount.Try searching "XC18V01" for more parts.The supply voltage is 3.3V.There are different functions that can be applied on the 20 axis when it comes to terminating.With 3.6V as the maximum voltage, the memory device can be used.To supply the device, a minimum voltage of 3V is a must.This is a CONFIGURATION MEMORY memory chip.FPGA is recommended that the reflow soldering temperature be maintained at no more than 260 during the process.FPGA has 20 pins.In this memory, data is transmitted using the PARALLEL/SERIAL process.The memory chip operates at a voltage of no more than 0.025mA.The part comes with a set of 20 pins.I think it's important to point out that this is a memory IC that has a 33MHz frequency that can be operated at.Memory is recommended that users apply 3.3V to the part before use in order for Memory to function safely in a circuMemory.More specifically, it can be considered to be a kind of Flash Memories.
XC18V01SOG20C Features
Operating temperature: 0°C~70°C.
In System Programmable program capability.
CONFIGURATION MEMORY memory IC.
PARALLEL/SERIAL processing.
XC18V01SOG20C Applications
There are a lot of Xilinx Inc. XC18V01SOG20C applications of configuration proms for FPGAs.
  • eDRAM
  • cell phones
  • Camcorders
  • hard disk drive (HDD)
  • graphics card
  • personal digital assistants
  • personal computers
  • main computer memory
  • supercomputers
  • nonvolatile BIOS memory
Step5Bar-code shipping tag
XC18V01SOG20C
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Data Retention Time-Min
    20
  • Height Seated (Max)
    2.6416mm
  • Length
    12.827mm
  • Width
    7.5184mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    20
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    1999
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Flash Memories
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    XC18V01
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Programmable Type
    In System Programmable
  • Clock Frequency
    33MHz
  • Supply Current-Max
    0.025mA
  • Organization
    128KX8
  • Memory Width
    8
  • Density
    1 Mb
  • Standby Current-Max
    0.01A