  • XC18V256SO20C
XC18V256SO20C
advertisement
Manufacturer No:
XC18V256SO20C
Manufacturer:
Xilinx
HK JDW NO:
903-XC18V256SO20C
Package:
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
XC18V256SO20C
Purchasing and Inquiry
XC18V256SO20C Overview
The package uses a neat 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) interface.Packaging for Tube.0°C~70°C-qualified.In System Programmable is the program that allows it to be programmed.FPGA is fed wFPGAh a voltage of 3V~3.6V.There is a memory device mounted in Surface Mount.A maximum of 256Kb bytes of data can be stored.In addition to this part, you can search "XC18V256" for other similar parts.Supply voltage 3.3V is required.Various functions can be applied to 20 terminations.In order to use this memory device, a maximum voltage of 3.6V should be used.To supply the device, a minimum voltage of 3V is a must.The memory chip in question is a CONFIGURATION MEMORY memory chip.In this case, it has 20 pins.With the help of PARALLEL/SERIAL-processing, data is sent through this memory.For the memory chip to operate, it requires a voltage not exceeding 0.025mA.There is a set of 20 pins included with the part.Taking the speed of the IC into consideration, this is a memory IC that can work at a frequency of 33MHz.Memory is recommended that users apply 3.3V to the part before use in order for Memory to function safely in a circuMemory.More specifically, it can be considered to be a kind of Flash Memories.
XC18V256SO20C Features
Operating temperature: 0°C~70°C.
In System Programmable program capability.
CONFIGURATION MEMORY memory IC.
PARALLEL/SERIAL processing.
XC18V256SO20C Applications
There are a lot of Xilinx Inc. XC18V256SO20C applications of configuration proms for FPGAs.
  • nonvolatile BIOS memory
  • multimedia computers
  • embedded logic
  • personal computers
  • Camcorders
  • supercomputers
  • telecommunications
  • networks
  • eSRAM
  • hard disk drive (HDD)
Step5Bar-code shipping tag
XC18V256SO20C
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    20
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    1999
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    20
  • ECCN Code
    3A991.B.1.A
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn85Pb15)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Flash Memories
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Base Part Number
    XC18V256
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Programmable Type
    In System Programmable
  • Memory Size
    256Kb
  • Clock Frequency
    33MHz
  • Supply Current-Max
    0.025mA
  • Organization
    32KX8
  • Memory Width
    8
  • Density
    256 kb
  • Standby Current-Max
    0.01A
  • Access Time (Max)
    15 ns
  • Parallel/Serial
    PARALLEL/SERIAL
  • Memory IC Type
    CONFIGURATION MEMORY
  • Endurance
    10000 Write/Erase Cycles
  • Data Retention Time-Min
    10
  • Height Seated (Max)
    2.65mm
  • Length
    12.8mm
  • Width
    7.5mm