  • XC2C384-10TQ144I
XC2C384-10TQ144I
advertisement
Manufacturer No:
XC2C384-10TQ144I
Manufacturer:
Xilinx
HK JDW NO:
xilinx-XC2C384-10TQ144I
Package:
144-LQFP
Datasheet:
XC2C384-10TQ144I
Description:
0.5mm PMIC CoolRunner II Series XC2C384 144 Pin 1.8V 144-LQFP
Quantity:
In Stock : 1536
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 10
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
XC2C384-10TQ144I Overview
There are  384  macro cells, which provide radio coverage via high-power cell towers, antennas or masts in a mobile phone network.The item is enclosed in a 144-LQFP package.The device has 118inputs and outputs.144terminations are programmed into the device.Its terminal position is QUAD.A voltage of 1.8Vprovides power to the device.It is included in Programmable Logic Devices.Trayshould be used for packaging the chip.It operates with the operating temperature of -40°C~85°C TA to ensure its reliability.Surface Mountshould be used for mounting the chip.This type of FPGA is a part of the CoolRunner II series.A chip with 144pins is programmed.This device also displays [0].The XC2C384can be used to identify its related parts.A digital circuit is built using 9000gates.If high efficiency is to be achieved, the supply voltage should be maintained at [0].Data storage is performed using [0].In this case, Surface Mountis used to mount the electronic component.144pins are included in its design.Vsup reaches 1.9Vas the maximum supply voltage.It is recommended that the maximal frequency be lower than 125MHz.An elementary building block consists of 24logic elements/cells.
XC2C384-10TQ144I Features
144-LQFP package
118 I/Os
The operating temperature of -40°C~85°C TA
144 pin count
144 pins
XC2C384-10TQ144I Applications
There are a lot of Xilinx Inc. XC2C384-10TQ144I CPLDs applications.
  • POWER-SAVING MODES
  • LED Lighting systems
  • Auxiliary Power Supply Isolated and Non-isolated
  • Protection relays
  • Wide Vin Industrial low power SMPS
  • ToR/Aggregation/Core Switch and Router
  • Multiple DIP Switch Replacement
  • Software Configuration of Add-In Boards
  • Digital designs
  • Digital systems
Step5Bar-code shipping tag
XC2C384-10TQ144I
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2001
  • Series
    CoolRunner II
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    144
  • ECCN Code
    EAR99
  • Operating Supply Voltage
    1.8V
  • Length
    20mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Number of Pins
    144
  • Additional Feature
    YES
  • Package / Case
    144-LQFP
  • Width
    20mm
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Technology
    CMOS
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • HTS Code
  • Max Frequency
    125MHz
  • JESD-609 Code
    e0
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn85Pb15)
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    225
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    XC2C384
  • Pin Count
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Subcategory
    Programmable Logic Devices
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    1.9V
  • Propagation Delay
    10 ns
  • Memory Type
    ROMless
  • Number of I/O
    118
  • Number of Gates
    9000
  • Output Function
    MACROCELL
  • Programmable Type
    In System Programmable
  • Number of Macro Cells
    384
  • JTAG BST
    YES
  • Voltage Supply - Internal
    1.7V~1.9V