  • XC2S200-5PQG208C
XC2S200-5PQG208C
advertisement
Manufacturer No:
XC2S200-5PQG208C
HK JDW NO:
903-XC2S200-5PQG208C
Package:
208-BFQFP
Datasheet:
XC2S200-5PQG208C
Description:
2.5V V FPGAs Spartan?-II Series 208-BFQFP 208
Purchasing and Inquiry
XC2S200-5PQG208C Overview
Fpga chips is supplied in the 208-BFQFP package. In this kind of FPGA, FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY is used. There are 140 I/Os for better data transfer. The basic building blocks of logic contain 5292 logic elements/cells. It is powered from a supply voltage of 2.5V. Field Programmable Gate Arrays family FPGA part. Using a Surface Mount connector, you can mount this FPGA module on the development board. This device is powered by a 2.375V~2.625V battery. The Spartan?-II Series is one of the types of FPGAs that belong to this type. When operating the machine, it is important to keep the temperature within 0°C~85°C TJ range. There are 284 outputs incorporated in this device. Using the Tray layout, this FPGA model can be contained in a very small amount of space. The total number of terminations is 208. This device is equipped with 57344 RAM bits in terms of its RAM si57344e. In order to find related parts, you can use its base part number XC2S200. It is crucial that the RAM si7kBe of this FPGA module reaches 7kB so that the program can run normally. The device is designed with 208 pins in total. An array of 1176 LABs/CLBs is built into the FPGA. According to its specifications, this FPGA will be able to work fantastically as long as it is mounted in Surface Mount. A 2.5V-volt supply allows designers to fully utilize its flexibility. A basic building block for this type of building block consists of 200000 gates. Fpga semiconductor is equipped wfpga semiconductorh 208 pin count. A crystal oscillating at 263MHz is one of the most common components of this device.
XC2S200-5PQG208C Features
140 I/Os
Up to 57344 RAM bits
208 LABs/CLBs
XC2S200-5PQG208C Applications
There are a lot of Xilinx Inc. XC2S200-5PQG208C FPGAs applications.
  • Server Applications
  • Electronic Warfare
  • ASIC prototyping
  • Industrial Ethernet
  • Space Applications
  • Bioinformatics
  • Software-defined radio
  • Aircraft navigation
  • Wired Communications
  • Artificial intelligence (AI)
Step5Bar-code shipping tag
XC2S200-5PQG208C
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Package / Case
    208-BFQFP
  • Number of Pins
    208
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TJ
  • Published
    2008
  • Series
    Spartan®-II
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    208
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Field Programmable Gate Arrays
  • Voltage - Supply
    2.375V~2.625V
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Base Part Number
    XC2S200
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    284
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    2.5V
  • Number of I/O
    140
  • RAM Size
    7kB
  • Clock Frequency
    263MHz
  • Programmable Logic Type
    FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
  • Number of Logic Elements/Cells
    5292
  • Total RAM Bits
  • Number of Gates
  • Number of LABs/CLBs
  • Speed Grade
    5
  • Combinatorial Delay of a CLB-Max
    0.7 ns
  • Height
    3.4mm
  • Length
    28mm
  • Width
    28mm