  • XC2S30-5CS144I
XC2S30-5CS144I
advertisement
Manufacturer No:
XC2S30-5CS144I
Manufacturer:
Xilinx
HK JDW NO:
903-XC2S30-5CS144I
Package:
144-TFBGA, CSPBGA
Datasheet:
XC2S30-5CS144I
Description:
2.5V V 1.2mm mm FPGAs Spartan?-II Series 144-TFBGA, CSPBGA 0.8mm mm 144
Purchasing and Inquiry
XC2S30-5CS144I Overview
The package that contains this software is called 144-TFBGA, CSPBGA. Fpga chips consists of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY elements. This device features 92 I/Os in order to transfer data in a more efficient manner. Logic elements/cells form the fundamental building block of a computer. In order to operate fpga chips, a voltage supply of 2.5V volts is required. The Field Programmable Gate Arrays family of FPGA parts includes this part. Surface Mount-connectors can be used to attach this FPGA module to the development board. Powered by a 2.375V~2.625V supply voltage, fpga chips is able to operate at high speeds. FPGAs belonging to the Spartan?-II series are a type of FPGA that belong to the Spartan?-II series of FPGAs. Fpga chips is necessary to keep the operating temperature wFpga chipshin -40°C~100°C TJ when the device is operating. In order to make this device as versatile as possible, there are 92 different outputs included. This FPGA model is contained in Tray for space saving. There are a total of 144 terminations. Having a RAM bit size of 24576 means that this device will offer you a lot of memory. Its base part number XC2S30 can be used to find related parts. It is crucial that the RAM si3kBe of this FPGA module reaches 3kB so that the program can run normally. In this case, 144 pins are used in the design. An array of 216 LABs/CLBs is built into the FPGA. As long as this FPGA is mounted in Surface Mount, it could work fantastically according to its specifications. Its flexibility is fully utilized when operated with a supply voltage of 2.5V. A basic building block for this type of building block consists of 30000 gates. In addition to this, it has 144 pins. Typically, it uses a crystal oscillating at 263MHz in order to operate. For its architecture, 216 CLB modules are used. For the building block of this system, 972 logic cells are included.
XC2S30-5CS144I Features
92 I/Os
Up to 24576 RAM bits
144 LABs/CLBs
XC2S30-5CS144I Applications
There are a lot of Xilinx Inc. XC2S30-5CS144I FPGAs applications.
  • Wireless Communications
  • Filtering and communication encoding
  • Medical imaging
  • Electronic Warfare
  • Integrating multiple SPLDs
  • Consumer Electronics
  • Camera time adjustments
  • Data center hardware accelerators
  • Telecommunication
  • Industrial IoT
Step5Bar-code shipping tag
XC2S30-5CS144I
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    XC2S30
  • Pin Count
    144
  • Number of Outputs
    92
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    2.5V
  • Number of I/O
    92
  • RAM Size
    3kB
  • Clock Frequency
    263MHz
  • Programmable Logic Type
    FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
  • Number of Logic Elements/Cells
    972
  • Total RAM Bits
    24576
  • Number of Gates
    30000
  • Number of LABs/CLBs
    216
  • Speed Grade
    5
  • Combinatorial Delay of a CLB-Max
    0.7 ns
  • Number of CLBs
    216
  • Number of Logic Cells
    972
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    12mm
  • Width
    12mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    144-TFBGA, CSPBGA
  • Number of Pins
    144
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Published
  • Series
    Spartan®-II
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn63Pb37)
  • Subcategory
    Field Programmable Gate Arrays
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    2.375V~2.625V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Terminal Pitch
    0.8mm