  • XC2S50E-6TQ144C
XC2S50E-6TQ144C
advertisement
Manufacturer No:
XC2S50E-6TQ144C
HK JDW NO:
903-XC2S50E-6TQ144C
Package:
144-LQFP
Datasheet:
XC2S50E-6TQ144C
Description:
1.8V V FPGAs Spartan?-IIE Series 144-LQFP 0.5mm mm 144
Purchasing and Inquiry
XC2S50E-6TQ144C Overview
As part of the 144-LQFP package, it is included. In this kind of FPGA, FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY is used. The I/Os are designed to facilitate a more coherent transfer of data. Logic blocks consist of 1728 logic elements/cells. In order for the device to operate, a supply voltage of 1.8V volts needs to be provided. An FPGA part from the Field Programmable Gate Arrays family. An attachment Surface Mount allows the FPGA module to be attached to the development board. Fpga chips operates at a voltage of 1.71V~1.89V and uses a battery to supply power. As part of the Spartan?-IIE series of FPGAs, it is a type of FPGA. As far as the operating temperature is concerned, it should be kept within 0°C~85°C TJ when operating. In this device, 182 outputs are incorporated in order to provide you with maximum flexibility. Fpga chips is designed to maximiTraye space efficiency by containing the FPGA model in Tray. Total terminations are 144. The RAM bits that this device offer is 32768. Related parts can be found by using its base part number XC2S50E. The RAM si4kBe of this FPGA module reaches 4kB so as to guarantee the normal operation of the program during operation. The device is designed with 144 pins in total. 384 LABs/CLBs are configured on this FPGA. As long as this FPGA is mounted in Surface Mount, it could work fantastically according to its specifications. A 1.8V-volt supply allows designers to fully utilize its flexibility. 50000 gates make up the basic block of its construction. A total of 144 pins are included in this device. Usually, fpga semiconductor uses a 357MHz crystal. CLBs are the building blocks of its architecture. There are 23000 equivalent gates in the FPGA that implement the design.
XC2S50E-6TQ144C Features
102 I/Os
Up to 32768 RAM bits
144 LABs/CLBs
XC2S50E-6TQ144C Applications
There are a lot of Xilinx Inc. XC2S50E-6TQ144C FPGAs applications.
  • Data Mining
  • ASIC prototyping
  • Electronic Warfare
  • Device controllers
  • Telecommunication
  • Industrial Ethernet
  • Automotive advanced driver assistance systems (ADAS)
  • Enterprise networking
  • High Performance Computing
  • Space Applications
Step5Bar-code shipping tag
XC2S50E-6TQ144C
  • Factory Lead Time
    25 Weeks
  • Package / Case
    144-LQFP
  • Number of Pins
    144
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TJ
  • Published
    2002
  • Series
    Spartan®-IIE
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    144
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn85Pb15)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Field Programmable Gate Arrays
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.71V~1.89V
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    225
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Base Part Number
    XC2S50E
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    182
  • Operating Supply Voltage
    1.8V
  • Number of I/O
    102
  • RAM Size
    4kB
  • Clock Frequency
    357MHz
  • Programmable Logic Type
    FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
  • Number of Logic Elements/Cells
    1728
  • Total RAM Bits
  • Number of Gates
  • Number of LABs/CLBs
    384
  • Speed Grade
    6
  • Combinatorial Delay of a CLB-Max
    0.47 ns
  • Number of CLBs
    384
  • Number of Equivalent Gates
  • Length
    20mm
  • Width
    20mm