  • XC2S600E-6FGG456C
XC2S600E-6FGG456C
advertisement
Manufacturer No:
XC2S600E-6FGG456C
HK JDW NO:
903-XC2S600E-6FGG456C
Package:
456-BBGA
Datasheet:
XC2S600E-6FGG456C
Description:
1.8V V FPGAs Spartan?-IIE Series 456-BBGA 1mm mm 456
Purchasing and Inquiry
XC2S600E-6FGG456C Overview
A 456-BBGA package contains it, and it is available for download. This kind of FPGA is composed of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY. A total of 329 I/Os allow data to be transferred in a more coherent manner. Logic blocks consist of 15552 logic elements/cells. In order for the device to operate, a supply voltage of 1.8V volts needs to be provided. This FPGA part belongs to the family of Field Programmable Gate Arrays. With a Surface Mount connector, this FPGA module can be attached to the development board. A supply voltage of 1.71V~1.89V is needed in order for fpga chips to operate. An FPGA belonging to the Spartan?-IIE series is referred to as an FPGA. In order to ensure a safe and efficient operation, it is important to maintain a temperature within 0°C~85°C TJ at all times. During the installation of this device, 514 outputs were incorporated. A model of this FPGA is contained in Tray for the purpose of saving space. The total number of terminations is 456. Fpga chips is important to note that this device has a RAM capacFpga chipsy of 294912 bFpga chipss. Its base part number XC2S600E can be used to find parts that are related to it. Fpga electronics is important that this FPGA module has a RAM si36kBe of 36kB in order to ensure that the program will run normally. In order to make it work, 456 pins have been designed. The FPGA consists of 3456 LABs/CLBs. Providing the FPGA is mounted in Surface Mount as per the specifications of the IC, then it should work perfectly according to its specifications. Its flexibility can be fully utilized when operating with a 1.8V supply voltage. Fpga semiconductor is made up of 600000 gates as fpga semiconductors basic building block. A total of 456 pins are included in this device. Typically, it uses a crystal oscillating at 357MHz in order to operate. This design is implemented using 210000 equivalent gates on the FPGA.
XC2S600E-6FGG456C Features
329 I/Os
Up to 294912 RAM bits
456 LABs/CLBs
XC2S600E-6FGG456C Applications
There are a lot of Xilinx Inc. XC2S600E-6FGG456C FPGAs applications.
  • Automotive Applications
  • Solar Energy
  • Video & Image Processing
  • Electronic Warfare
  • Artificial intelligence (AI)
  • OpenCL
  • Wired Communications
  • Industrial IoT
  • High Performance Computing
  • Automotive driver's assistance
Step5Bar-code shipping tag
XC2S600E-6FGG456C
  • Package / Case
    456-BBGA
  • Number of Pins
    456
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TJ
  • Published
    2008
  • Series
    Spartan®-IIE
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    456
  • ECCN Code
    3A991.D
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn95.5Ag4.0Cu0.5)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Field Programmable Gate Arrays
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.71V~1.89V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    250
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Base Part Number
    XC2S600E
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    514
  • Operating Supply Voltage
    1.8V
  • Number of I/O
    329
  • RAM Size
    36kB
  • Clock Frequency
    357MHz
  • Number of Logic Elements/Cells
    15552
  • Total RAM Bits
  • Number of Gates
  • Number of LABs/CLBs
  • Speed Grade
    6
  • Combinatorial Delay of a CLB-Max
    0.47 ns
  • Number of Equivalent Gates
  • Length
    23mm
  • Width
    23mm