  • XC2VP30-5FGG676C
XC2VP30-5FGG676C
advertisement
Manufacturer No:
XC2VP30-5FGG676C
HK JDW NO:
903-XC2VP30-5FGG676C
Package:
676-BGA
Datasheet:
XC2VP30-5FGG676C
Description:
1.5V V 2.44mm mm FPGAs Virtex?-II Pro Series 676-BGA 1mm mm 676
Purchasing and Inquiry
XC2VP30-5FGG676C Overview
The package that contains this software is called 676-BGA. The FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY-series of FPGAs are composed of this type. A total of 416 I/Os allow data to be transferred in a more coherent manner. Logic blocks consist of 30816 logic elements/cells. Power is provided by a 1.5V-volt supply. This FPGA part belongs to the family of Field Programmable Gate Arrays. Surface Mount-connectors can be used to attach this FPGA module to the development board. Fpga chips operates at a voltage of 1.425V~1.575V and uses a battery to supply power. As part of the Virtex?-II Pro series of FPGAs, it is a type of FPGA. In order to ensure a safe and efficient operation, it is important to maintain a temperature within 0°C~85°C TJ at all times. In this device, there are 416 outputs that can be used. A model of this FPGA is contained in Tray for the purpose of saving space. 676 terminations are present in total. Fpga electronics is worth mentioning that this device provides 2506752 bfpga electronics s of RAM. In order to find related parts, use the part number XC2VP30 as a base. During the configuration of this FPGA module, the RAM si306kBe reaches 306kB to ensure that the program runs normally. This cable has 676 pins and is designed to connect to a computer. The FPGA consists of 3424 LABs/CLBs. In order for this FPGA to work properly in accordance with its specifications, it is necessary that it is mounted in Surface Mount. Design engineers can fully take advantage of its flexibility when operating at 1.5V supply voltage. A total of 676 pins are included in this device. As a result, there are 27392 registers which are used to store and transfer data.
XC2VP30-5FGG676C Features
416 I/Os
Up to 2506752 RAM bits
676 LABs/CLBs
27392 registers
XC2VP30-5FGG676C Applications
There are a lot of Xilinx Inc. XC2VP30-5FGG676C FPGAs applications.
  • Server Applications
  • Cryptography
  • Consumer Electronics
  • Distributed Monetary Systems
  • Automotive driver's assistance
  • Data center hardware accelerators
  • Broadcast
  • Development Boards and Shields for Microcontrollers
  • Enterprise networking
  • Automation
Step5Bar-code shipping tag
XC2VP30-5FGG676C
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Package / Case
    676-BGA
  • Number of Pins
    676
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TJ
  • Published
    2005
  • Series
    Virtex®-II Pro
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    676
  • ECCN Code
    3A991.D
  • Subcategory
    Field Programmable Gate Arrays
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.425V~1.575V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    250
  • Supply Voltage
    1.5V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Base Part Number
    XC2VP30
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    416
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    1.5V
  • Number of I/O
    416
  • RAM Size
    306kB
  • Number of Logic Elements/Cells
    30816
  • Speed Grade
    5
  • Number of Registers
  • Combinatorial Delay of a CLB-Max
    0.36 ns
  • Height Seated (Max)
    2.44mm
  • Length
    27mm
  • Width
    27mm