  • XC3S250E-4PQG208C
XC3S250E-4PQG208C
advertisement
Manufacturer No:
XC3S250E-4PQG208C
Manufacturer:
Xilinx
HK JDW NO:
903-XC3S250E-4PQG208C
Package:
208-BFQFP
Datasheet:
XC3S250E-4PQG208C
Description:
1.2V V FPGAs Spartan?-3E Series 208-BFQFP 0.5mm mm 208
Purchasing and Inquiry
XC3S250E-4PQG208C Overview
A 208-BFQFP package is provided with this component. A FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY-based FPGA is one of these types. Fpga chips is programmed wFpga chipsh 158 I/Os for transferring data in a more coherent manner. A fundamental building block consists of 5508 logic elements/cells. Supply voltage is 1.2V volts. In this case, the FPGA part belongs to the Field Programmable Gate Arrays family. An attachment Surface Mount allows the FPGA module to be attached to the development board. With a supply voltage of 1.14V~1.26V, this device operates with ease. The Spartan?-3E series FPGA is a type of FPGA that belongs to the Spartan?-3E family of FPGAs. As far as the operating temperature is concerned, it should be kept within 0°C~85°C TJ when operating. With this device, you will be able to make use of 126 outputs. Unlike other FPGA models, this one is contained in Tray for the sake of space saving. Fpga chips is designed wFpga chipsh 208 terminations. Fpga electronics is worth mentioning that this device provides 221184 bfpga electronics s of RAM. Related parts can be found by using its base part number XC3S250E. This FPGA module has a RAM si27kBe of 27kB that is sufficient to make sure that the program is able to run normally. It has a total of 208 pins that are designed for it. A total of 612 LABs/CLBs make up this FPGA array. As long as this FPGA is mounted in Surface Mount, it should be able to function as it should in terms of its specifications, as well as its capabilities. Its flexibility can be fully utilized when operating with a 1.2V supply voltage. In order for fpga electronics to work, fpga electronics requires a 1.21.2/3.32.5V power supply. The basic building block of this system consists of 250000 gates. In addition to this, it has 208 pins. It usually uses a crystal oscillating at a frequency of 572MHz in order to do its work. A total of 4896 registers are used for storing and transferring data between them. In its architecture, there are 612 CLB modules.
XC3S250E-4PQG208C Features
158 I/Os
Up to 221184 RAM bits
208 LABs/CLBs
4896 registers
XC3S250E-4PQG208C Applications
There are a lot of Xilinx Inc. XC3S250E-4PQG208C FPGAs applications.
  • Medical Electronics
  • Military DSP
  • Distributed Monetary Systems
  • Aerospace and Defense
  • DO-254
  • Secure Communication
  • Automotive advanced driver assistance systems (ADAS)
  • Automotive Applications
  • Defense Applications
  • Artificial intelligence (AI)
Step5Bar-code shipping tag
XC3S250E-4PQG208C
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Package / Case
    208-BFQFP
  • Number of Pins
    208
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TJ
  • Published
    2008
  • Series
    Spartan®-3E
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    208
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Voltage - Supply
    1.14V~1.26V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Supply Voltage
    1.2V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    XC3S250E
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    126
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    1.2V
  • Power Supplies
    1.21.2/3.32.5V
  • Number of I/O
    158
  • RAM Size
    27kB
  • Clock Frequency
    572MHz
  • Programmable Logic Type
    FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
  • Number of Logic Elements/Cells
    5508
  • Total RAM Bits
  • Number of Gates
  • Number of LABs/CLBs
    612
  • Speed Grade
    4
  • Number of Registers
  • Combinatorial Delay of a CLB-Max
    0.76 ns
  • Number of CLBs
    612
  • Height
    3.4mm
  • Length
    28mm
  • Width
    28mm