  • XC3S400-4PQG208C
XC3S400-4PQG208C
advertisement
Manufacturer No:
XC3S400-4PQG208C
Manufacturer:
Xilinx
HK JDW NO:
903-XC3S400-4PQG208C
Package:
208-BFQFP
Datasheet:
XC3S400-4PQG208C
Description:
1.2V V FPGAs Spartan?-3 Series 208-BFQFP 0.5mm mm 208
Purchasing and Inquiry
XC3S400-4PQG208C Overview
A 208-BFQFP package contains it, and it is available for download. FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY is the component of this type of FPGA. Its 141 I/Os help it transfer data more efficiently. To form a fundamental building block, there are 8064 logic elements/cells. The supply voltage is 1.2V volts. The Field Programmable Gate Arrays family of FPGAs includes this part. FPGA modules can be attached to development boards using a Surface Mount-connector. The supply voltage of the device is 1.14V~1.26V , at which it runs. FPGAs belonging to the Spartan?-3 series are a type of FPGA that belong to the Spartan?-3 series of FPGAs. Fpga chips is necessary to keep the operating temperature wFpga chipshin 0°C~85°C TJ when the device is operating. This device is equipped with 141 separate outputs, which makes it a very versatile device. Using the Tray layout, this FPGA model can be contained in a very small amount of space. In total, there are a total of 208 terminations on fpga chips. This device has 294912 RAM bits, which is the number of RAM bits that this device offers. For related parts, use its base part number XC3S400. A significant amount of RAM is allocated to this FPGA module to ensure that the program can operate normally. It has a total of 208 pins that are designed for it. The FPGA consists of 896 LABs/CLBs. Fpga electronics is possible for this FPGA to perform as per fpga electronics s specifications as long as fpga electronics is mounted in Surface Mount direction. With a 1.2V supply voltage, designers can fully utilize the flexibility of the device. In order for fpga electronics to work, fpga electronics requires a 1.21.2/3.32.5V power supply. Among its basic building blocks, there are 400000 gates that are included in it. I am going to present you with a device that is equipped with 208 pins. Most of the time, it uses a crystal oscillating at 630MHz to generate the signal. Its architecture is based on 896 CLBs.
XC3S400-4PQG208C Features
141 I/Os
Up to 294912 RAM bits
208 LABs/CLBs
XC3S400-4PQG208C Applications
There are a lot of Xilinx Inc. XC3S400-4PQG208C FPGAs applications.
  • Automotive driver's assistance
  • Random logic
  • Electronic Warfare
  • Integrating multiple SPLDs
  • Distributed Monetary Systems
  • Software-defined radio
  • Digital signal processing
  • Video & Image Processing
  • Consumer Electronics
  • Radar and Sensors
Step5Bar-code shipping tag
XC3S400-4PQG208C
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Number of Terminations
    208
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Subcategory
    Field Programmable Gate Arrays
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.14V~1.26V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Supply Voltage
    1.2V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    XC3S400
  • Pin Count
    208
  • Number of Outputs
    141
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    1.2V
  • Power Supplies
    1.21.2/3.32.5V
  • Number of I/O
    141
  • RAM Size
    36kB
  • Clock Frequency
    630MHz
  • Programmable Logic Type
    FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
  • Number of Logic Elements/Cells
    8064
  • Total RAM Bits
    294912
  • Number of Gates
  • Number of LABs/CLBs
    896
  • Speed Grade
    4
  • Combinatorial Delay of a CLB-Max
    0.61 ns
  • Number of CLBs
    896
  • Height
    3.4mm
  • Length
    28mm
  • Width
    28mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    208-BFQFP
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TJ