  • XC3S400AN-4FGG400C
XC3S400AN-4FGG400C
advertisement
Manufacturer No:
XC3S400AN-4FGG400C
HK JDW NO:
903-XC3S400AN-4FGG400C
Package:
400-BGA
Description:
1.2V V FPGAs Spartan?-3AN Series 667MHz MHz 400-BGA 400
Purchasing and Inquiry
XC3S400AN-4FGG400C Overview
In the package 400-BGA, this product is provided. There are FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY transistors in this type of FPGA. The device has 311 I/O ports for more coherent data transfer. There are 8064 logic elements/cells to form a fundamental building block. The supply voltage is 1.2V volts. This FPGA part belongs to the family of Field Programmable Gate Arrays. Surface Mount-connectors can be used to attach this FPGA module to the development board. A supply voltage of 1.14V~1.26V is needed in order for fpga chips to operate. The Spartan?-3AN series FPGA is a type of FPGA that belongs to the Spartan?-3AN family of FPGAs. Fpga chips is recommended that the operating temperature be kept wFpga chipshin the range 0°C~85°C TJ while the machine is operating. During the installation of this device, 248 outputs were incorporated. As a space-saving measure, this FPGA model is contained within Tray. In total, it has 400 terminations on each end. This device is equipped with 368640 RAM bits in terms of its RAM si368640e. Its base part number XC3S400AN can be used to find parts that are related to it. The RAM si45kBe of this FPGA module reaches 45kB to ensure normal operation of the program. Fpga electronics is designed wfpga electronics h 400 pins. A total of 896 LABs/CLBs make up this FPGA array. According to its specifications, this FPGA will be able to work fantastically as long as it is mounted in Surface Mount. A 1.2V-volt supply allows designers to fully utilize its flexibility. Fpga electronics operates from a 1.21.2/3.33.3V power supply. Its basic building block contains 400000 gates. Fpga semiconductor is equipped wfpga semiconductorh 400 pin count. In order to make the architecture work, 896 CLBs are used. In order to deliver high efficiency, fpga semiconductor operates at a frequency of 667MHz.
XC3S400AN-4FGG400C Features
311 I/Os
Up to 368640 RAM bits
400 LABs/CLBs
Operating from a frequency of 667MHz
XC3S400AN-4FGG400C Applications
There are a lot of Xilinx Inc. XC3S400AN-4FGG400C FPGAs applications.
  • Voice recognition
  • Audio
  • Security systems
  • Defense Applications
  • Bioinformatics
  • Video & Image Processing
  • Industrial Ethernet
  • Consumer Electronics
  • Automotive
  • Enterprise networking
Step5Bar-code shipping tag
XC3S400AN-4FGG400C
    10 Weeks
  • Contact Plating
    Copper, Silver, Tin
  • Package / Case
    400-BGA
  • Number of Pins
    400
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Published
    1999
  • Series
    Spartan®-3AN
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    400
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    3A991.D
  • Voltage - Supply
    1.14V~1.26V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    250
  • Supply Voltage
    1.2V
  • Frequency
    667MHz
  • Base Part Number
    XC3S400AN
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    248
  • Operating Supply Voltage
    1.2V
  • Power Supplies
    1.21.2/3.33.3V
  • Number of I/O
    311
  • RAM Size
    45kB
  • Combinatorial Delay of a CLB-Max
    0.71 ns
  • Number of CLBs
    896
  • Height
    1.73mm
  • Length
    21mm
  • Width
    21mm