XC3S50A-5FTG256C
XC3S50A-5FTG256C
903-XC3S50A-5FTG256C
256-LBGA
1.2V V FPGAs Spartan?-3A Series 256-LBGA 1mm mm 256
Purchasing and Inquiry
XC3S50A-5FTG256C Overview
Fpga chips is supplied in the 256-LBGA package. This kind of FPGA is composed of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY. This device features 144 I/Os in order to transfer data in a more efficient manner. The basic building blocks of logic contain 1584 logic elements/cells. Fpga chips is powered from a supply voltage of 1.2V. FPGA parts like this belong to the Field Programmable Gate Arrays family. Using a Surface Mount connector, you can mount this FPGA module on the development board. Powered by a 1.14V~1.26V supply voltage, fpga chips is able to operate at high speeds. The Spartan?-3A series FPGA is a type of FPGA that belongs to the Spartan?-3A family of FPGAs. As far as the operating temperature is concerned, it should be kept within 0°C~85°C TJ when operating. There are 112 outputs incorporated in this device. Unlike other FPGA models, this one is contained in Tray for the sake of space saving. In total, the terminations of this piece are 256. The RAM bits that are offered by this fpga chips are 55296. Parts related to this part can be found using its base part number XC3S50A. It is crucial that the RAM si6.8kBe of this FPGA module reaches 6.8kB so that the program can run normally. The device is designed with 256 pins in total. 176 LABs/CLBs are configured on this FPGA. Providing that this FPGA is mounted in Surface Mount, it will be able to perform according to its specifications in a flawless manner. Its flexibility can be fully utilized when operating with a 1.2V supply voltage. As a basic building block, fpga semiconductor consists of 50000 gates. The device has a total of 256 pins on fpga semiconductor. Most of the time, it uses a crystal oscillating at 770MHz to generate the signal. A CLB is a basic module that determines the architecture of a system.