XC4VFX100-10FFG1152I
XC4VFX100-10FFG1152I
903-XC4VFX100-10FFG1152I
1152-BBGA, FCBGA
1.2V V 3.4mm mm FPGAs Virtex?-4 FX Series 1152-BBGA, FCBGA 1mm mm
In Stock : 9722
Share
Please send RFQ, we will respond immediately.
Product Details
Purchasing and Inquiry
XC4VFX100-10FFG1152I Overview
There is a 1152-BBGA, FCBGA package that includes this component. FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY is the component of this type of FPGA. The I/Os are designed to facilitate a more coherent transfer of data. A fundamental building block consists of 94896 logic elements/cells. Power is provided by a 1.2V-volt supply. Part of the Field Programmable Gate Arrays family, this FPGA part is a programmable gate array. FPGA modules can be attached to development boards using a Surface Mount-connector. Fpga chips operates at a voltage of 1.14V~1.26V and uses a battery to supply power. The Virtex?-4 FX series FPGA is a type of FPGA that belongs to the Virtex?-4 FX family of FPGAs. Operating temperatures should be maintained within the -40°C~100°C TJ range at all times when the unit is in use. A device such as this one has 576 outputs built into it. Unlike other FPGA models, this one is contained in Tray for the sake of space saving. This device has 6930432 RAM bits, which is the number of RAM bits that this device offers. Its base part number XC4VFX100 can be used to find related parts. The RAM si846kBe of this FPGA module reaches 846kB so as to guarantee the normal operation of the program during operation. In this case, 1152 pins are used in the design. A total of 10544 LABs/CLBs are included in this FPGA. I think, as long as this FPGA is mounted in Surface Mount, it could perform excellently according to its specifications as long as you mount it in Surface Mount. In the case of 1.2V supply voltage, designers can take full advantage of its flexibility.