XC4VFX60-11FFG672I
XC4VFX60-11FFG672I
903-XC4VFX60-11FFG672I
672-BBGA, FCBGA
1.2V V FPGAs Virtex?-4 FX Series 672-BBGA, FCBGA 1mm mm 672
In Stock : 8773
Share
Please send RFQ, we will respond immediately.
Product Details
Purchasing and Inquiry
XC4VFX60-11FFG672I Overview
This package is included in the 672-BBGA, FCBGA package and is available for purchase. This kind of FPGA is composed of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY. The device has 352 I/O ports for more coherent data transfer. The basic building blocks of logic contain 56880 logic elements/cells. This FPGA part belongs to the family of Field Programmable Gate Arrays. The Surface Mount-slot connector on the FPGA module can be connected to the development board. Fpga chips operates wFpga chipsh a supply voltage of 1.14V~1.26V. An FPGA belonging to the Virtex?-4 FX series is referred to as an FPGA. Fpga chips is recommended that the operating temperature be kept wFpga chipshin the range -40°C~100°C TJ while the machine is operating. This device is equipped with 352 separate outputs, which makes it a very versatile device. This FPGA model is contained in Tray for space saving. Total terminations are 672. The RAM bits that this device offer is 4276224. If you are looking for related parts, you can use the base part number XC4VFX60 as a starting point. Fpga electronics is important that this FPGA module has a RAM si522kBe of 522kB in order to ensure that the program will run normally. This cable has 672 pins and is designed to connect to a computer. Fpga electronics contains 6320 LABs/CLBs in an array. In order for this FPGA to work properly in accordance with its specifications, it is necessary that it is mounted in Surface Mount. Its flexibility can be fully utilized when operating with a 1.2V supply voltage. This is a battery operated device that operates on 1.21.2/3.32.5V.