  • XC4VLX60-10FFG668C
XC4VLX60-10FFG668C
advertisement
Manufacturer No:
XC4VLX60-10FFG668C
Manufacturer:
Xilinx
HK JDW NO:
903-XC4VLX60-10FFG668C
Description:
1.2V V 2.85mm mm FPGAs Virtex?-4 LX Series 668-BBGA, FCBGA 1mm mm 668
Quantity:
In Stock : 9907
Purchasing and Inquiry
XC4VLX60-10FFG668C Overview
A 668-BBGA, FCBGA package contains it, and it is available for download. Fpga chips consists of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY elements. Fpga chips is programmed wFpga chipsh 448 I/Os for transferring data in a more coherent manner. There are 59904 logic elements/cells to form a fundamental building block. Power is provided by a 1.2V-volt supply. In this case, the FPGA part belongs to the Field Programmable Gate Arrays family. FPGA modules can be attached to development boards using a Surface Mount-connector. Fpga chips operates at a voltage of 1.14V~1.26V and uses a battery to supply power. This is a type of FPGA that is part of the Virtex?-4 LX series of FPGAs. During the operation of the system, the operating temperature should remain within the range of 0°C~85°C TJ. During the installation of this device, 448 outputs were incorporated. It is for space saving reasons that this FPGA model is contained in Tray. Fpga chips is designed wFpga chipsh 668 terminations. Having a RAM bit size of 2949120 means that this device will offer you a lot of memory. Parts related to this part can be found using its base part number XC4VLX60. During the configuration of this FPGA module, the RAM si360kBe reaches 360kB to ensure that the program runs normally. The device has 668 pins which are included in the design. The FPGA is built as an array of 6656 latches or CLBs. In my opinion, this FPGA could produce fantastic results if mounted in Surface Mount, provided that its specifications are followed. Its flexibility is fully utilized when operated with a supply voltage of 1.2V. I am going to present you with a device that is equipped with 668 pins.
XC4VLX60-10FFG668C Features
448 I/Os
Up to 2949120 RAM bits
668 LABs/CLBs
XC4VLX60-10FFG668C Applications
There are a lot of Xilinx Inc. XC4VLX60-10FFG668C FPGAs applications.
  • Broadcast
  • Medical Applications
  • Automotive advanced driver assistance systems (ADAS)
  • Filtering and communication encoding
  • Medical imaging
  • Data Mining
  • Data center search engines
  • Scientific Instruments
  • Software-defined radio
  • Audio
Step5Bar-code shipping tag
XC4VLX60-10FFG668C
    10 Weeks
  • Mount
    668-BBGA, FCBGA
  • Number of Pins
    668
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Published
    1999
  • JESD-609 Code
    e1
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn95.5Ag4.0Cu0.5)
  • Voltage - Supply
    1.14V~1.26V
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Supply Voltage
    1.2V
  • Terminal Pitch
    1mm
    30
  • Base Part Number
    XC4VLX60
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    448
  • Operating Supply Voltage
    1.2V
  • Number of I/O
    448
  • RAM Size
    360kB
  • Number of Logic Elements/Cells
    59904
  • Speed Grade
    10
  • Height Seated (Max)
    2.85mm
  • Length
    27mm
  • Width
    27mm