  • XC4VLX60-11FFG668C
XC4VLX60-11FFG668C
advertisement
Manufacturer No:
XC4VLX60-11FFG668C
Manufacturer:
Xilinx
HK JDW NO:
903-XC4VLX60-11FFG668C
Package:
668-BBGA, FCBGA
Description:
1.2V V 2.85mm mm FPGAs Virtex?-4 LX Series 668-BBGA, FCBGA 1mm mm 668
Quantity:
In Stock : 6516
Purchasing and Inquiry
XC4VLX60-11FFG668C Overview
As part of the 668-BBGA, FCBGA package, it is included. An FPGA of this type is made up of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY gates. This device features 448 I/Os in order to transfer data in a more efficient manner. A fundamental building block is made up of 59904 logic elements/cells. An electrical supply voltage of 1.2V powers it. An FPGA part from the Field Programmable Gate Arrays family. Surface Mount-connectors can be used to attach this FPGA module to the development board. A supply voltage of 1.14V~1.26V is needed in order for fpga chips to operate. It is a type of FPGA that belongs to the Virtex?-4 LX series of FPGAs. During the operation of the system, the operating temperature should remain within the range of 0°C~85°C TJ. In order to make this device as versatile as possible, there are 448 different outputs included. Fpga chips is designed to maximiTraye space efficiency by containing the FPGA model in Tray. Fpga chips is designed wFpga chipsh 668 terminations. Having a RAM bit size of 2949120 means that this device will offer you a lot of memory. Its base part number XC4VLX60 can be used to find related parts. During the configuration of this FPGA module, the RAM si360kBe reaches 360kB to ensure that the program runs normally. This cable has 668 pins and is designed to connect to a computer. Fpga electronics contains 6656 LABs/CLBs in an array. As long as this FPGA is mounted in Surface Mount, it could work fantastically according to its specifications. Designers can fully utilize its flexibility with 1.2V supply voltage. Featuring 668 pins in total, it is a versatile device. A crystal oscillating at 1205MHz is one of the most common components of this device.
XC4VLX60-11FFG668C Features
448 I/Os
Up to 2949120 RAM bits
668 LABs/CLBs
XC4VLX60-11FFG668C Applications
There are a lot of Xilinx Inc. XC4VLX60-11FFG668C FPGAs applications.
  • Automotive driver's assistance
  • Telecommunication
  • Industrial,Medical and Scientific Instruments
  • Voice recognition
  • Automotive
  • Electronic Warfare
  • Data Center
  • Medical imaging
  • Server Applications
  • Bioinformatics
Step5Bar-code shipping tag
XC4VLX60-11FFG668C
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    668-BBGA, FCBGA
  • Number of Pins
    668
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Published
    1999
  • Series
    Virtex®-4 LX
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    4 (72 Hours)
  • Number of Terminations
    668
  • ECCN Code
    3A991.D
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn95.5Ag4.0Cu0.5)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Field Programmable Gate Arrays
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.14V~1.26V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Supply Voltage
    1.2V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    XC4VLX60
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    448
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    1.2V
  • Number of I/O
    448
  • RAM Size
    360kB
  • Clock Frequency
    1205MHz
  • Programmable Logic Type
    FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
  • Number of Logic Elements/Cells
    59904
  • Total RAM Bits
  • Number of LABs/CLBs
  • Speed Grade
    11
  • Height Seated (Max)
    2.85mm
  • Length
    27mm
  • Width
    27mm