  • XC6802A42XER-G
XC6802A42XER-G
advertisement
Manufacturer No:
XC6802A42XER-G
HK JDW NO:
817-XC6802A42XER-G
Package:
6-UFDFN Exposed Pad
Datasheet:
XC6802A42XER-G
Description:
Constant XC6802 6-UFDFN Exposed Pad Tape & Reel (TR) XC680x Series 5V 6 Terminals
Purchasing and Inquiry
XC6802A42XER-G Overview
The Tape & Reel (TR) package contains it.There is a 6-UFDFN Exposed Pad package that comes with this item.There is a mounting type Surface Mount specified for the device.The best way to adjust the temperature is to set it to -40°C~85°C TA.Using an analog IC of type POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT, this device is able to communicate with the outside world.For the device to be charged, there is Constant current required.There are related parts to this device according to the base part number XC6802.There are 6 terminations in it.It is set to 4.2V for the battery pack.According to the specifications, it should be rated at 500mA when charging at maximum power.There are a total of 6 pins that have to be connected for the product to function correctly.It is possible to access 1 channels.This should be able to operate off of a battery that has a voltage of 5V.Subcategory 0 is home to this device.It is mounted in the same way as Surface Mount.It is configured to be 0.035mA for Vsup (maximum supply voltage).With respect to the power supply for the part, it is set to 5V.This component is a member of the electrical component series XC680x.During normal operation, Vsup should remain above 4.25V.
XC6802A42XER-G Features
Battery pack voltage of 4.2V
1 channels
Power Management Circuits subcategory
6-UFDFN Exposed Pad package
XC6802A42XER-G Applications
There are a lot of Torex Semiconductor Ltd XC6802A42XER-G Battery Chargers ICs applications.
  • Electric vehicles
  • Power tools
  • TV sticks
  • Material handling
  • Energy harvesting
  • Boat
  • Trash compactors
  • Floor scrubber
  • Electric tour bus
  • Remote powered communication and telemetry systems
Step5Bar-code shipping tag
XC6802A42XER-G
    10 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    6-UFDFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    6
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • Series
    XC680x
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    6
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Nickel/Silver/Gold (Ni/Ag/Au)
  • Subcategory
    Power Management Circuits
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Base Part Number
    XC6802
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    6V
  • Power Supplies
    5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.25V
  • Number of Channels
    1
  • Analog IC - Other Type
    POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT
  • Adjustable Threshold
    NO
  • Supply Current-Max (Isup)
    0.035mA
  • Nominal Input Voltage
    6V
  • Fault Protection
    Over Temperature
  • Battery Chemistry
    Lithium Ion/Polymer
  • Number of Cells
  • Current - Charging
    Constant
  • Charge Current - Max
    500mA
  • Battery Pack Voltage
    4.2V
  • Length
    2mm