  • XC6SLX25T-2FGG484C
XC6SLX25T-2FGG484C
advertisement
Manufacturer No:
XC6SLX25T-2FGG484C
Manufacturer:
Xilinx
HK JDW NO:
903-XC6SLX25T-2FGG484C
Package:
484-BBGA
Description:
1.2V V FPGAs Spartan?-6 LXT Series 484-BBGA 1mm mm 484
Purchasing and Inquiry
XC6SLX25T-2FGG484C Overview
A 484-BBGA package is provided with this component. This kind of FPGA is composed of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY. Its 250 I/Os help it transfer data more efficiently. Logic elements/cells form the fundamental building block of a computer. It is powered from a supply voltage of 1.2V. An FPGA part from the Field Programmable Gate Arrays family. The Surface Mount-slot on the development board allows you to attach the FPGA module. There is a 1.14V~1.26V-volt supply voltage required for the device to operate. The Spartan?-6 LXT series FPGA is a type of FPGA that belongs to the Spartan?-6 LXT family of FPGAs. Fpga chips is necessary to keep the operating temperature wFpga chipshin 0°C~85°C TJ when the device is operating. In this device, 250 outputs are incorporated in order to provide you with maximum flexibility. It is for space saving reasons that this FPGA model is contained in Tray. There are a total of 484 terminations. As far as the RAM bits are concerned, this device offers you a total of 958464. If you are looking for related parts, you can use the base part number XC6SLX25 as a starting point. The RAM si117kBe of this FPGA module reaches 117kB to ensure normal operation of the program. This cable has 484 pins and is designed to connect to a computer. 1879 LABs/CLBs are integrated into this FPGA. Providing the FPGA is mounted in Surface Mount as per the specifications of the IC, then it should work perfectly according to its specifications. In operation with 1.2V, designers can take advantage of its flexibility to the fullest extent. As far as the pin count is concerned, it has 484 pins. Fpga semiconductor typically uses a crystal oscillating at 667MHz. As a result, there are 30064 registers which are used to store and transfer data.
XC6SLX25T-2FGG484C Features
250 I/Os
Up to 958464 RAM bits
484 LABs/CLBs
30064 registers
XC6SLX25T-2FGG484C Applications
There are a lot of Xilinx Inc. XC6SLX25T-2FGG484C FPGAs applications.
  • Telecommunication
  • Military DSP
  • Automotive
  • Medical imaging
  • Automotive Applications
  • Medical Applications
  • Embedded Vision
  • Camera time adjustments
  • Digital signal processing
  • Development Boards and Shields for Microcontrollers
Step5Bar-code shipping tag
XC6SLX25T-2FGG484C
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn96.5Ag3.0Cu0.5)
  • Subcategory
    Field Programmable Gate Arrays
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.14V~1.26V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    250
  • Supply Voltage
    1.2V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    XC6SLX25
  • Pin Count
    484
  • Number of Outputs
    250
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    1.2V
  • Number of I/O
  • RAM Size
    117kB
  • Clock Frequency
    667MHz
  • Programmable Logic Type
    FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
  • Number of Logic Elements/Cells
    24051
  • Total RAM Bits
    958464
  • Number of LABs/CLBs
  • Speed Grade
    2
  • Number of Registers
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Plating
    Copper, Silver, Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    484-BBGA
  • Number of Pins
    484
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TJ