  • XC7A200T-1SBG484C
XC7A200T-1SBG484C
advertisement
Manufacturer No:
XC7A200T-1SBG484C
HK JDW NO:
903-XC7A200T-1SBG484C
Package:
484-FBGA, FCBGA
Datasheet:
XC7A200T-1SBG484C
Description:
2.44mm mm 130 ps ns 1GB B FPGAs Artix-7 Series 484-FBGA, FCBGA 0.8mm mm 484
Quantity:
In Stock : 472
Purchasing and Inquiry
XC7A200T-1SBG484C Overview
Fpga chips is supplied in the 484-FBGA, FCBGA package. This kind of FPGA is composed of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY. Fpga chips is programmed wFpga chipsh 285 I/Os for transferring data in a more coherent manner. There are 215360 logic elements/cells to form a fundamental building block. Fpga chips is powered from a supply voltage of 1V. A Field Programmable Gate Arrays-series FPGA part. By attaching the Surface Mount connector, you can use this FPGA module with your development board. With a supply voltage of 0.95V~1.05V, this device operates with ease. There are many types of FPGAs in the Artix-7 series, this is one of them. The operating temperature should be kept at 0°C~85°C TJ when operating. A device such as this one has 285 outputs built into it. In order to save space, this FPGA model has been contained in Tray. 484 terminations are present in total. This device has 13455360 RAM bits, which is the number of RAM bits that this device offers. XC7A200T is the base part number that can be used to identify related parts. The RAM si1.6MBe of this FPGA module reaches 1.6MB to ensure normal operation of the program. Fpga electronics contains 16825 LABs/CLBs in an array. Power is supplied to the device by a 1V battery. This device has a pin count of 484 in fpga semiconductor. Most commonly, this device makes use of an oscillating crystal frequency of 1098MHz to operate. There is a memory of 1GB embedded in this FPGA module, which can be used for storing programs and data. The data is stored and transferred using 269200 registers that are used for this purpose. This memory is designed for storing data and avoiding resource conflicts.
XC7A200T-1SBG484C Features
269200 registers
XC7A200T-1SBG484C Applications
There are a lot of Xilinx Inc. XC7A200T-1SBG484C FPGAs applications.
  • Aerospace and Defense
  • Video & Image Processing
  • Defense Applications
  • Military Temperature
  • Automotive
  • Digital signal processing
  • Computer hardware emulation
  • Data center hardware accelerators
  • Space Applications
  • Integrating multiple SPLDs
Step5Bar-code shipping tag
XC7A200T-1SBG484C
  • Package / Case
    484-FBGA, FCBGA
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TJ
  • Voltage - Supply
    0.95V~1.05V
  • Supply Voltage
    1V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
    484
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B484
  • Power Supplies
    1V
  • Clock Frequency
    1098MHz
  • Propagation Delay
    130 ps
  • Turn On Delay Time
    130 ps
  • Number of Inputs
  • Speed Grade
    -1
  • Number of Registers
  • Combinatorial Delay of a CLB-Max
    1.27 ns
  • Height Seated (Max)
    2.44mm
  • Length
    19mm
  • Width
    19mm