  • XC7K160T-1FFG676C
XC7K160T-1FFG676C
advertisement
Manufacturer No:
XC7K160T-1FFG676C
Manufacturer:
Xilinx
HK JDW NO:
903-XC7K160T-1FFG676C
Package:
676-BBGA, FCBGA
Datasheet:
XC7K160T-1FFG676C
Description:
3.37mm mm FPGAs Kintex?-7 Series 676-BBGA, FCBGA 1mm mm 676
Quantity:
In Stock : 728
Purchasing and Inquiry
XC7K160T-1FFG676C Overview
There are two packages that contain fpga chips: 676-BBGA, FCBGA package and X package. A FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY-based FPGA is one of these types. The I/Os are designed to facilitate a more coherent transfer of data. A fundamental building block contains 162240 logic elements or cells. It is powered from a supply voltage of 1V. The Field Programmable Gate Arrays family of FPGA parts includes this part. FPGA modules can be attached to development boards using a Surface Mount-connector. Fpga chips operates at a voltage of 0.97V~1.03V and uses a battery to supply power. FPGAs belonging to the Kintex?-7 series are a type of FPGA that belong to the Kintex?-7 series of FPGAs. Fpga chips is important to maintain the operating temperature wFpga chipshin the range of 0°C~85°C TJ when operating the machine. With this device, you will be able to make use of 400 outputs. As a result of space limitations, this FPGA model has been included in Tray. Fpga chips is designed wFpga chipsh 676 terminations. A device like this one offers 11980800 RAM bits, which is a considerable amount of memory. For related parts, use its base part number XC7K160. For the program to work properly, the RAM si1.4MBe of this FPGA module must reach 1.4MB GB in order to ensure normal operation. It has a total of 676 pins that are designed for it. A total of 12675 LABs/CLBs make up this FPGA array. Power is supplied to the device by a 11.83.3V battery. As far as the pin count is concerned, it has 676 pins. Most of the time, it uses a crystal oscillating at 1098MHz to generate the signal. The structure of the registers used to store and transfer data consists of 202800 registers.
XC7K160T-1FFG676C Features
400 I/Os
Up to 11980800 RAM bits
676 LABs/CLBs
202800 registers
XC7K160T-1FFG676C Applications
There are a lot of Xilinx Inc. XC7K160T-1FFG676C FPGAs applications.
  • Consumer Electronics
  • Filtering and communication encoding
  • Distributed Monetary Systems
  • Wired Communications
  • Data center hardware accelerators
  • Data center search engines
  • Software-defined radio
  • Server Applications
  • Scientific Instruments
  • Random logic
Step5Bar-code shipping tag
XC7K160T-1FFG676C
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Plating
    Copper, Silver, Tin
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    676-BBGA, FCBGA
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    676
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2010
  • Series
    Kintex®-7
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    4 (72 Hours)
  • Number of Terminations
    676
  • ECCN Code
    3A991.D
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn96.5Ag3.0Cu0.5)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Field Programmable Gate Arrays
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    0.97V~1.03V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Supply Voltage
    1V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Base Part Number
    XC7K160
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    400
  • Power Supplies
    11.83.3V
  • Number of I/O
    400
  • RAM Size
    1.4MB
  • Clock Frequency
    1098MHz
  • Programmable Logic Type
    FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
  • Number of Logic Elements/Cells
    162240
  • Total RAM Bits
  • Number of LABs/CLBs
  • Speed Grade
    -1
  • Number of Registers
  • Combinatorial Delay of a CLB-Max
    0.74 ns
  • Height Seated (Max)
    3.37mm
  • Length
    27mm
  • Width
    27mm