  • XC7K325T-2FBG900C
XC7K325T-2FBG900C
advertisement
Manufacturer No:
XC7K325T-2FBG900C
HK JDW NO:
903-XC7K325T-2FBG900C
Package:
900-BBGA, FCBGA
Datasheet:
XC7K325T-2FBG900C
Description:
2.54mm mm 1GB B FPGAs Kintex?-7 Series 900-BBGA, FCBGA 1mm mm 900
Quantity:
In Stock : 8716
Purchasing and Inquiry
XC7K325T-2FBG900C Overview
Fpga chips is supplied in the 900-BBGA, FCBGA package. Fpga chips consists of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY elements. There are 500 I/Os for better data transfer. A fundamental building block consists of 326080 logic elements/cells. Power is provided by a 1V-volt supply. The Field Programmable Gate Arrays family of FPGAs includes this part. The Surface Mount-slot connector on the FPGA module can be connected to the development board. There is a 0.97V~1.03V-volt supply voltage required for the device to operate. An FPGA belonging to the Kintex?-7 series is referred to as an FPGA. Operating temperatures should be maintained within the 0°C~85°C TJ range at all times when the unit is in use. During the installation of this device, 500 outputs were incorporated. It is for space saving reasons that this FPGA model is contained in Tray. The total number of terminations is 900. There are 16404480 RAM bits that are available with this device. Parts related to this part can be found using its base part number XC7K325T. The RAM si2MBe of this FPGA module reaches 2MB so as to guarantee the normal operation of the program during operation. This cable has 900 pins and is designed to connect to a computer. 25475 LABs/CLBs are configured on this FPGA. The device runs on a 11.83.3V battery and requires no additional power supply to operate. I am going to present you with a device that is equipped with 900 pins. Typically, it uses a crystal oscillating at 1818MHz in order to operate. There is a memory of 1GB embedded in this FPGA module, which can be used for storing programs and data. During the process of storing and transferring data, 407600 registers are used. Data is stored in the DDR3 memory, so resource conflicts are avoided.
XC7K325T-2FBG900C Features
500 I/Os
Up to 16404480 RAM bits
900 LABs/CLBs
407600 registers
XC7K325T-2FBG900C Applications
There are a lot of Xilinx Inc. XC7K325T-2FBG900C FPGAs applications.
  • Telecommunication
  • Cryptography
  • High Performance Computing
  • Data Mining
  • Solar Energy
  • Device controllers
  • Automotive advanced driver assistance systems (ADAS)
  • Military Temperature
  • Security systems
  • Computer hardware emulation
Step5Bar-code shipping tag
XC7K325T-2FBG900C
  • Voltage - Supply
    0.97V~1.03V
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    1V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    XC7K325T
  • Pin Count
    900
  • Number of Outputs
    500
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    11.83.3V
  • Memory Size
    1GB
  • Number of I/O
    500
  • RAM Size
    2MB
  • Memory Type
    DDR3
  • Clock Frequency
    1818MHz
  • Number of Logic Elements/Cells
    326080
  • Total RAM Bits
  • Number of LABs/CLBs
    25475
  • Speed Grade
    -2
  • Number of Registers
  • Combinatorial Delay of a CLB-Max
    0.61 ns
  • Height Seated (Max)
    2.54mm
  • Length
    31mm
  • Width
    31mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Package / Case
    900-BBGA, FCBGA
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    900
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TJ