  • XC7K355T-2FFG901I
XC7K355T-2FFG901I
advertisement
Manufacturer No:
XC7K355T-2FFG901I
Manufacturer:
Xilinx
HK JDW NO:
903-XC7K355T-2FFG901I
Package:
900-BBGA, FCBGA
Datasheet:
XC7K355T-2FFG901I
Description:
3.35mm mm FPGAs Kintex?-7 Series 900-BBGA, FCBGA 1mm mm 901
Quantity:
In Stock : 8421
Purchasing and Inquiry
XC7K355T-2FFG901I Overview
Fpga chips is supplied in the 900-BBGA, FCBGA package. FPGAs of this type consist of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY components. Fpga chips is programmed wFpga chipsh 300 I/Os for transferring data in a more coherent manner. A fundamental building block is made up of 356160 logic elements/cells. Fpga chips is powered from a supply voltage of 1V. FPGA parts like this belong to the Field Programmable Gate Arrays family. The Surface Mount-slot on the development board allows you to attach the FPGA module. Fpga chips operates wFpga chipsh a supply voltage of 0.97V~1.03V. As part of the Kintex?-7 series of FPGAs, it is a type of FPGA. Operating temperatures should be maintained within the -40°C~100°C TJ range at all times when the unit is in use. During the installation of this device, 300 outputs were incorporated. This FPGA model is contained in Tray for space saving. In total, the terminations of this piece are 901. This device has 26357760 RAM bits, which is the number of RAM bits that this device offers. In order to find related parts, you can use its base part number XC7K355T. The RAM si3.1MBe of this FPGA module reaches 3.1MB so as to guarantee the normal operation of the program during operation. 27825 LABs and CLBs are built into this FPGA. This is a battery operated device that operates on 11.83.3V. Fpga semiconductor is equipped wfpga semiconductorh 901 pin count. Fpga semiconductor typically uses a crystal oscillating at 1286MHz. The structure of the registers used to store and transfer data consists of 445200 registers.
XC7K355T-2FFG901I Features
300 I/Os
Up to 26357760 RAM bits
445200 registers
XC7K355T-2FFG901I Applications
There are a lot of Xilinx Inc. XC7K355T-2FFG901I FPGAs applications.
  • Digital signal processing
  • Radar and Sensors
  • Data Mining
  • Medical Electronics
  • Random logic
  • Wireless Communications
  • OpenCL
  • Voice recognition
  • Automotive Applications
  • Secure Communication
Step5Bar-code shipping tag
XC7K355T-2FFG901I
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    900-BBGA, FCBGA
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2010
  • Series
    Kintex®-7
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    4 (72 Hours)
  • Number of Terminations
    901
  • ECCN Code
    3A991.D
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Field Programmable Gate Arrays
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    0.97V~1.03V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    1V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    XC7K355T
  • Pin Count
    901
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B901
  • Number of Outputs
    300
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    11.83.3V
  • Number of I/O
    300
  • RAM Size
    3.1MB
  • Clock Frequency
    1286MHz
  • Number of Inputs
  • Programmable Logic Type
    FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
  • Number of Logic Elements/Cells
    356160
  • Total RAM Bits
  • Number of LABs/CLBs
  • Speed Grade
    -2
  • Number of Registers
  • Combinatorial Delay of a CLB-Max
    0.61 ns
  • Height Seated (Max)
    3.35mm
  • Length
    31mm
  • Width
    31mm