  • XC7K410T-1FBG676C
XC7K410T-1FBG676C
advertisement
Manufacturer No:
XC7K410T-1FBG676C
Manufacturer:
Xilinx
HK JDW NO:
903-XC7K410T-1FBG676C
Package:
676-BBGA, FCBGA
Datasheet:
XC7K410T-1FBG676C
Description:
2.54mm mm FPGAs Kintex?-7 Series 676-BBGA, FCBGA 1mm mm 676
Quantity:
In Stock : 5831
Purchasing and Inquiry
XC7K410T-1FBG676C Overview
This package is included in the 676-BBGA, FCBGA package and is available for purchase. Fpga chips consists of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY elements. A total of 400 I/Os allow data to be transferred in a more coherent manner. A fundamental building block contains 406720 logic elements or cells. Supply voltage is 1V volts. FPGA parts like this belong to the Field Programmable Gate Arrays family. FPGA modules can be attached to development boards using a Surface Mount-connector. This device is powered by a 0.97V~1.03V battery. This is a type of FPGA that is part of the Kintex?-7 series of FPGAs. While operating, the operating temperature should be kept within a range of 0°C~85°C TJ. In order to make this device as versatile as possible, there are 400 different outputs included. Fpga chips is designed to maximiTraye space efficiency by containing the FPGA model in Tray. As a whole, it has 676 terminations. A device like this one offers 29306880 RAM bits, which is a considerable amount of memory. If you are looking for related parts, you can use the base part number XC7K410T as a starting point. A significant amount of RAM is allocated to this FPGA module to ensure that the program can operate normally. Fpga electronics is designed wfpga electronics h 676 pins. An array of 31775 LABs/CLBs is built into the FPGA. It is powered by a 11.83.3V battery, which can be purchased separately. In addition to this, it has 676 pins. It usually uses a crystal oscillating at a frequency of 1098MHz in order to do its work. The data is stored and transferred using 508400 registers that are used for this purpose.
XC7K410T-1FBG676C Features
400 I/Os
Up to 29306880 RAM bits
676 LABs/CLBs
508400 registers
XC7K410T-1FBG676C Applications
There are a lot of Xilinx Inc. XC7K410T-1FBG676C FPGAs applications.
  • Automotive advanced driver assistance systems (ADAS)
  • DO-254
  • Industrial IoT
  • Random logic
  • Aerospace and Defense
  • Server Applications
  • Medical ultrasounds
  • Filtering and communication encoding
  • Scientific Instruments
  • Computer hardware emulation
Step5Bar-code shipping tag
XC7K410T-1FBG676C
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Number of Outputs
    400
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    11.83.3V
  • Number of I/O
    400
  • RAM Size
    3.5MB
  • Clock Frequency
    1098MHz
  • Programmable Logic Type
    FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
  • Number of Logic Elements/Cells
    406720
  • Total RAM Bits
  • Number of LABs/CLBs
    31775
  • Speed Grade
    -1
  • Number of Registers
  • Combinatorial Delay of a CLB-Max
    0.74 ns
  • Height Seated (Max)
    2.54mm
  • Length
    27mm
  • Width
    27mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Plating
    Copper, Silver, Tin
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    676-BBGA, FCBGA
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    676
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Published
  • Series
    Kintex®-7
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    4 (72 Hours)
  • Number of Terminations
    676
  • ECCN Code
    3A991.D
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn96.5Ag3.0Cu0.5)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Field Programmable Gate Arrays
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    0.97V~1.03V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    1V
  • Terminal Pitch
    1mm