  • XC7V2000T-1FHG1761C
XC7V2000T-1FHG1761C
advertisement
Manufacturer No:
XC7V2000T-1FHG1761C
Manufacturer:
Xilinx
HK JDW NO:
903-XC7V2000T-1FHG1761C
Package:
1760-BBGA, FCBGA
Description:
3.75mm mm FPGAs Virtex?-7 T Series 1760-BBGA, FCBGA 1mm mm 1761
Purchasing and Inquiry
XC7V2000T-1FHG1761C Overview
A 1760-BBGA, FCBGA package contains it, and it is available for download. A FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY-based FPGA is one of these types. A total of 850 I/Os are programmed to ensure a more coherent data transfer. A fundamental building block consists of 1954560 logic elements/cells. The supply voltage is 1V volts. There is a Field Programmable Gate Arrays family component in this FPGA part. FPGA modules can be attached to development boards using a Surface Mount-connector. Powered by a 0.97V~1.03V supply voltage, fpga chips is able to operate at high speeds. An FPGA belonging to the Virtex?-7 T series is referred to as an FPGA. Operating temperatures should be maintained within the 0°C~85°C TJ range at all times when the unit is in use. With this device, you will be able to make use of 850 outputs. As a result of space limitations, this FPGA model has been included in Tray. In total, it has a total of 1761 terminations. This device has 47628288 RAM bits, which is the number of RAM bits that this device offers. XC7V2000T is the base part number that can be used to identify related parts. This FPGA module has a RAM si5.7MBe of 5.7MB that is sufficient to make sure that the program is able to run normally. 152700 LABs and CLBs are built into this FPGA. Power is supplied to the device by a 0.91.8V battery. As far as the pin count is concerned, it has 1761 pins. Fpga semiconductor typically uses a crystal oscillating at 1818MHz. There are 2.4432e+06 registers used to store and transfer data.
XC7V2000T-1FHG1761C Features
850 I/Os
Up to 47628288 RAM bits
2.4432e+06 registers
XC7V2000T-1FHG1761C Applications
There are a lot of Xilinx Inc. XC7V2000T-1FHG1761C FPGAs applications.
  • Data center search engines
  • Medical Applications
  • Aerospace and Defense
  • Digital signal processing
  • ASIC prototyping
  • Enterprise networking
  • Consumer Electronics
  • Secure Communication
  • Military Temperature
  • Automation
Step5Bar-code shipping tag
XC7V2000T-1FHG1761C
    10 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1760-BBGA, FCBGA
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2010
  • Series
    Virtex®-7 T
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    4 (72 Hours)
  • Number of Terminations
    1761
  • ECCN Code
    3A001.A.7.A
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Field Programmable Gate Arrays
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    0.97V~1.03V
  • Supply Voltage
    1V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Base Part Number
    XC7V2000T
  • Pin Count
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B1761
  • Number of Outputs
    850
  • Power Supplies
    0.91.8V
  • Number of I/O
    850
  • RAM Size
    5.7MB
  • Clock Frequency
    1818MHz
  • Number of Inputs
  • Programmable Logic Type
    FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
  • Number of Logic Elements/Cells
  • Total RAM Bits
  • Number of LABs/CLBs
  • Speed Grade
    -1
  • Number of Registers
    2.4432e+06
  • Combinatorial Delay of a CLB-Max
    0.74 ns
  • Height Seated (Max)
    3.75mm
  • Length
    45mm
  • Width
    45mm