  • XC7VX690T-1FFG1926I
XC7VX690T-1FFG1926I
advertisement
Manufacturer No:
XC7VX690T-1FFG1926I
HK JDW NO:
903-XC7VX690T-1FFG1926I
Package:
1924-BBGA, FCBGA
Description:
3.65mm mm 120 ps ns FPGAs Virtex?-7 XT Series 1924-BBGA, FCBGA 1mm mm 1926
Purchasing and Inquiry
XC7VX690T-1FFG1926I Overview
There are two packages that contain fpga chips: 1924-BBGA, FCBGA package and X package. There are FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY transistors in this type of FPGA. This device features 720 I/Os in order to transfer data in a more efficient manner. A fundamental building block is made up of 693120 logic elements/cells. It is powered from a supply voltage of 1V. Part of the Field Programmable Gate Arrays family, this FPGA part is a programmable gate array. An FPGA module can be attached to a development board with a Surface Mount-pin. There is a 0.97V~1.03V-volt supply voltage required for the device to operate. The Virtex?-7 XT Series is one of the types of FPGAs that belong to this type. Fpga chips is recommended that the operating temperature be kept wFpga chipshin the range -40°C~100°C TJ while the machine is operating. A total of 720 outputs are incorporated into this device. Unlike other FPGA models, this one is contained in Tray for the sake of space saving. The total number of terminations is 1926. Fpga electronics is worth mentioning that this device provides 54190080 bfpga electronics s of RAM. XC7VX690T is the base part number that can be used to identify related parts. The RAM si6.5MBe of this FPGA module reaches 6.5MB to ensure normal operation of the program. An array of 54150 LABs/CLBs is built into the FPGA. This is a battery operated device that operates on 11.8V. In addition to this, it has 1926 pins. Most commonly, this device makes use of an oscillating crystal frequency of 1818MHz to operate. During the process of storing and transferring data, 866400 registers are used.
XC7VX690T-1FFG1926I Features
720 I/Os
Up to 54190080 RAM bits
866400 registers
XC7VX690T-1FFG1926I Applications
There are a lot of Xilinx Inc. XC7VX690T-1FFG1926I FPGAs applications.
  • Filtering and communication encoding
  • Automotive advanced driver assistance systems (ADAS)
  • Aircraft navigation
  • Random logic
  • Camera time adjustments
  • ADAS
  • Server Applications
  • Video & Image Processing
  • Computer hardware emulation
  • Industrial,Medical and Scientific Instruments
Step5Bar-code shipping tag
XC7VX690T-1FFG1926I
    10 Weeks
  • Contact Plating
    Copper, Silver, Tin
  • Package / Case
    1924-BBGA, FCBGA
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C TJ
  • Published
    2010
  • Number of Terminations
    1926
  • ECCN Code
    3A001.A.7.B
  • Voltage - Supply
    0.97V~1.03V
  • Supply Voltage
    1V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Base Part Number
    XC7VX690T
  • Pin Count
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B1926
  • Number of Outputs
    720
  • Power Supplies
    11.8V
  • Number of I/O
    720
  • RAM Size
    6.5MB
  • Clock Frequency
    1818MHz
  • Propagation Delay
    120 ps
  • Turn On Delay Time
    120 ps
  • Height Seated (Max)
    3.65mm
  • Length
    45mm
  • Width
    45mm