  • XC7Z010-1CLG400C
XC7Z010-1CLG400C
advertisement
Manufacturer No:
XC7Z010-1CLG400C
Manufacturer:
Xilinx
HK JDW NO:
903-XC7Z010-1CLG400C
Package:
400-LFBGA, CSPBGA
Datasheet:
XC7Z010-1CLG400C
Description:
400 Terminations0°C~85°C TJ 400 Pin XC7Z010 System On ChipZynq?-7000 Series 130 I/O1V
Quantity:
In Stock : 2160
Purchasing and Inquiry
This SoC is built on Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? core processor(s).
A core processor(s) Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? is integrated into this SoC.The manufacturer assigns this system on a chip with a 400-LFBGA, CSPBGA package as per the manufacturer's specifications.With 256KB RAM implemented, this SoC chip provides users with a high level of performance.In terms of internal architecture, this SoC design uses the MCU, FPGA method.Zynq?-7000 is the series in which this system on chip SoC falls under.It is recommended that this SoC meaning be operated at 0°C~85°C TJ on an average.As one of the most important things to note is that this SoC security combines Artix?-7 FPGA, 28K Logic Cells together.This SoC system on a chip has been designed in a state-of-the-art Tray package.As a whole, this SoC part includes 130 I/Os.Use a power supply with a voltage of 1V if possible.In the SoCs wireless, voltages above 1.05V are considered unsafe.The system on a chip uses 400 terminations in total.Searching XC7Z010 will bring up system on chips with similar specs and purposes.The wireless SoC works at a frequency of 667MHz.There are a number of features to this SoC meaning which are based on the core architecture of ARM.The computer SoC has a pin count of 400.
Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? processor.
256KB RAM.
Built on MCU, FPGA.
Core Architecture: ARM
There are a lot of Xilinx Inc.
XC7Z010-1CLG400C System On Chip (SoC) applications.
  • Communication network-on-Chip (cNoC)
  • AC-input BLDC motor drive
  • Medical
  • Self-aware system-on-chip (SoC)
  • Embedded systems
  • Industrial transport
  • Communication interfaces ( I2C, SPI )
  • Automotive
  • Digital Media
  • Test and Measurement
Step5Bar-code shipping tag
XC7Z010-1CLG400C
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Bus Compatibility
    CAN; ETHERNET; I2C; SPI; UART; USB
  • Architecture
    MCU, FPGA
  • Peripherals
    DMA
  • RAM (words)
    256000
  • Primary Attributes
    Artix™-7 FPGA, 28K Logic Cells
  • Speed Grade
    -1
  • Connectivity
    CANbus, EBI/EMI, Ethernet, I2C, MMC/SD/SDIO, SPI, UART/USART, USB OTG
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2010
  • Series
    Zynq®-7000
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    400
  • ECCN Code
    EAR99
  • Operating Supply Voltage
    1V
  • Length
    17mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Contact Plating
    Copper, Silver, Tin
  • Radiation Hardening
    No
  • Number of Pins
    400
  • Package / Case
    400-LFBGA, CSPBGA
  • Interface
    CAN, EBI/EMI, Ethernet, I2C, MMC, SD, SDIO, SPI, UART, USART, USB
  • Frequency
    667MHz
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TJ
  • Technology
    CMOS
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • HTS Code
  • JESD-609 Code
    e1
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    1V
  • Base Part Number
    XC7Z010
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    1.05V