  • XC7Z020-2CLG484I
XC7Z020-2CLG484I
advertisement
Manufacturer No:
XC7Z020-2CLG484I
HK JDW NO:
903-XC7Z020-2CLG484I
Package:
484-LFBGA, CSPBGA
Datasheet:
XC7Z020-2CLG484I
Description:
484 Terminations-40°C~100°C TJ 484 Pin XC7Z020 System On ChipZynq?-7000 Series 130 I/O1V
Quantity:
In Stock : 2272
Purchasing and Inquiry
This SoC is built on Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? core processor(s).
A core processor Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? is embedded in this SoC.According to the manufacturer, this system on a chip has a package of 484-LFBGA, CSPBGA.The 256KB RAM implementation of this SoC chip ensures efficient performance for users.The SoC design uses MCU, FPGA architecture for its internal architecture.In the Zynq?-7000 series, this system on chip SoC is included.In general, this SoC meaning should operate at a temperature of -40°C~100°C TJ on a regular basis.There is one thing to note about this SoC security: it combines Artix?-7 FPGA, 85K Logic Cells.An advanced Tray package houses this SoC system on a chip.This SoC part has a total of 130 I/Os.It is advised to utilize a 1V power supply.In the SoCs wireless, high voltages above 1.05V are considered dangerous and should not be used.There are 484 terminations in total and that really benefits system on a chip.Searching XC7Z020 will yield system on chips with similar specs and purposes.A frequency of 766MHz is used by the wireless SoC to operate.Core architecture of ARM underpins the SoC meaning.Currently, the computer SoC is available in a 484-pin version.
Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? processor.
256KB RAM.
Built on MCU, FPGA.
Core Architecture: ARM
There are a lot of Xilinx Inc.
XC7Z020-2CLG484I System On Chip (SoC) applications.
  • RISC-V
  • Embedded systems
  • Flow Sensors
  • ARM support modules
  • Medical
  • Keyboard
  • Deep learning hardware
  • Industrial sectors
  • Special Issue Information
  • Digital Signal Processing
Step5Bar-code shipping tag
XC7Z020-2CLG484I
  • Published
    2009
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    484
  • ECCN Code
    3A991.D
  • Operating Supply Voltage
    1V
  • Length
    19mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Contact Plating
    Copper, Silver, Tin
  • Radiation Hardening
    No
  • Number of Pins
    484
  • Package / Case
    484-LFBGA, CSPBGA
  • Frequency
    766MHz
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C TJ
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn96.5Ag3.0Cu0.5)
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    1V
  • Base Part Number
    XC7Z020
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    1.05V