XC7Z030-1FBG676I
XC7Z030-1FBG676I
903-XC7Z030-1FBG676I
676-BBGA, FCBGA
676 Terminations-40°C~100°C TJ 676 Pin XC7Z030 System On ChipZynq?-7000 Series 130 I/O1V
In Stock : 999
Share
Please send RFQ, we will respond immediately.
Product Details
Purchasing and Inquiry
This SoC is built on Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? core processor(s).
Based on the core processor(s) Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight?, this SoC has been developed.This system on a chip is packaged as 676-BBGA, FCBGA by the manufacturer.Users will enjoy reliable performance with this SoC chip, which has implemented 256KB RAM.As far as its internal architecture is concerned, this SoC design employs the MCU, FPGA technique.The Zynq?-7000 series contains this system on chip SoC.Temperatures should be -40°C~100°C TJ on average for this SoC meaning.As one of the most important things to note is that this SoC security combines Kintex?-7 FPGA, 125K Logic Cells together.Featured in the state-of-the-art Tray package, this SoC system on a chip provides outstanding performance.An integral part of this SoC consists of a total of 130 I/Os.A power supply with a 1V voltage rating should be utilized when using this system on chip SoC.The SoCs wireless is considered unreliable if the voltage exceeds 1.05V.As a result, there are 676 terminations in total, which does really benefit system on a chip.Search XC7Z030 for system on chips with similar specs and purposes.At 667MHz, the wireless SoC works.In order to operate the SoC meaning, it must be based on the core architecture of ARM.There is a 676-pin version of this computer SoC available.