  • XC9235A15DMR-G
XC9235A15DMR-G
advertisement
Manufacturer No:
XC9235A15DMR-G
Manufacturer:
Torex Semiconductor Ltd
HK JDW NO:
817-XC9235A15DMR-G
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
XC9235A15DMR-G
Description:
5 Terminals 2V XC9235 DC DC Voltage Regulator 1 Outputs 3MHz Tape & Reel (TR) 600mA SC-74A, SOT-753
Quantity:
In Stock : 15154
Step5Bar-code shipping tag
XC9235A15DMR-G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Subcategory
    Switching Regulator or Controllers
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Base Part Number
    XC9235
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G5
  • Function
    Step-Down
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Voltage - Input (Max)
    6V
  • Output Voltage
    1.5V
  • Output Type
    Fixed
  • Voltage - Input (Min)
    2V
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    600mA
  • Topology
    Buck
  • Control Mode
    CURRENT-MODE
  • Frequency - Switching
    3MHz
  • Synchronous Rectifier
    Yes
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA