  • XC95288XL-10CS280I
XC95288XL-10CS280I
advertisement
Manufacturer No:
XC95288XL-10CS280I
HK JDW NO:
903-XC95288XL-10CS280I
Package:
280-TFBGA, CSPBGA
Description:
0.8mm PMIC XC9500XL Series 280 Pin 3.3V 280-TFBGA, CSPBGA
Purchasing and Inquiry
XC95288XL-10CS280I Overview
In the mobile phone network, there are 288macro cells, which are cells with high-power antennas and towers.It is contained in package [0].It is programmed with 192 I/Os.The termination of a device is set to [0].This electrical part has a terminal position of [0], which serves as an important point of access for passengers and freight.Power is supplied by a voltage of 3.3V volts.It is included in Programmable Logic Devices.It is recommended that the chip be packaged by Bulk.To ensure reliability, the device operates at a temperature of [0].Ensure that the chip is mounted by Surface Mount.It belongs to the XC9500XLseries of FPGAs.It is programmed with 280 pins.If this device is used, you will also be able to find [0].For digital circuits, there are 6400gates. These devices serve as building blocks.Optimal efficiency requires a supply voltage of [0].In this case, FLASHwill be used to store the data.It is designed with 280 pins.There are 16 logic elements or blocks present.3.6Vrepresents the maximal supply voltage (Vsup).It is important to make sure that the maximum frequency is less than 100MHz.
XC95288XL-10CS280I Features
280-TFBGA, CSPBGA package
192 I/Os
The operating temperature of -40°C~85°C TA
280 pin count
280 pins
XC95288XL-10CS280I Applications
There are a lot of Xilinx Inc. XC95288XL-10CS280I CPLDs applications.
  • INTERRUPT SYSTEM
  • White goods (Washing, Cold, Aircon ,...)
  • Software-Driven Hardware Configuration
  • LED Lighting systems
  • SUPERVISORY FUNCTION (LVD AND WATCHDOG)
  • Network Interface Card (NIC) and Host Bus Adapter (HBA)
  • Digital multiplexers
  • Storage Cards and Storage Racks
  • Synchronous or asynchronous mode
  • Power automation
Step5Bar-code shipping tag
XC95288XL-10CS280I
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    280-TFBGA, CSPBGA
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    280
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    1996
  • Series
    XC9500XL
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    280
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn63Pb37)
  • Additional Feature
    YES
  • HTS Code
  • Subcategory
    Programmable Logic Devices
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Programmable Type
    In System Programmable (min 10K program/erase cycles)
  • Number of I/O
    192
  • Memory Type
    FLASH
  • Propagation Delay
    10 ns
  • Number of Gates
    6400
  • Max Frequency
    100MHz
  • Speed Grade
    10
  • Output Function
    MACROCELL
  • Number of Macro Cells
    288
  • JTAG BST
  • Voltage Supply - Internal
    3V~3.6V
  • Number of Logic Elements/Blocks
    16
  • Height Seated (Max)
    1.2mm