  • XC9536-15PCG44I
XC9536-15PCG44I
advertisement
Manufacturer No:
XC9536-15PCG44I
Manufacturer:
Xilinx
HK JDW NO:
903-XC9536-15PCG44I
Package:
PLCC
Datasheet:
XC9536-15PCG44I
Description:
1.27mm PMIC 44 Pin 5V PLCC
Purchasing and Inquiry
XC9536-15PCG44I Overview
Currently, there are 36 macro cells, which are low-power cell sites (towers, antennas, masts) that serve as radio coverage.It is embedded in the PLCC package.The device is programmed with 34 I/O ports.It is programmed to terminate devices at [0].This electrical part has a terminal position of QUADand is connected to the ground.It is powered from a supply voltage of 5V.It belongs to the family [0].It has 44pins programmed.The device can also be used to find [0].If high efficiency is to be achieved, the supply voltage should be maintained at [0].Data is stored using [0].The 44pins are designed into the board.It is recommended that the operating temperature exceed -40°C.It is recommended that the operating temperature be lower than 85°C.It consists of 8 logic blocks (LABs).There should be a lower maximum frequency than 55.6MHz.
XC9536-15PCG44I Features
PLCC package
34 I/Os
44 pin count
44 pins
8 logic blocks (LABs)
XC9536-15PCG44I Applications
There are a lot of Xilinx XC9536-15PCG44I CPLDs applications.
  • Multiple DIP Switch Replacement
  • ON-CHIP OSCILLATOR CIRCUIT
  • Code converters
  • POWER-SAVING MODES
  • Voltage level translation
  • PLC analog input modules
  • ToR/Aggregation/Core Switch and Router
  • Battery operated portable devices
  • Wide Vin Industrial low power SMPS
  • Random logic replacement
Step5Bar-code shipping tag
XC9536-15PCG44I
  • Package / Case
    PLCC
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    44
  • Published
    1996
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Number of Terminations
    44
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
  • Subcategory
    Programmable Logic Devices
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    J BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Number of I/O
    34
  • Memory Type
    FLASH
  • Propagation Delay
    15 ns
  • Frequency (Max)
    55.6MHz
  • Organization
    0 DEDICATED INPUTS, 34 I/O
  • Number of Logic Blocks (LABs)
    8
  • Speed Grade
    15
  • Output Function
    MACROCELL
  • Number of Macro Cells
    36
  • JTAG BST
  • In-System Programmable
  • Height Seated (Max)
    4.572mm