  • XC9536XL-7CSG48C
XC9536XL-7CSG48C
advertisement
Manufacturer No:
XC9536XL-7CSG48C
HK JDW NO:
903-XC9536XL-7CSG48C
Package:
48-FBGA, CSPBGA
Datasheet:
XC9536XL-7CSG48C
Description:
0.8mm Copper, Silver, Tin PMIC XC9500XL Series XC9536XL 48 Pin 3.3V 48-FBGA, CSPBGA
Purchasing and Inquiry
XC9536XL-7CSG48C Overview
There are 36 macro cells in the network, which are high-power cell sites that provide radio coverage (tower, antenna, or mast) for a mobile phone network.It is embedded in the 48-FBGA, CSPBGA package.As a result, it has 36 I/O ports programmed.It is programmed that device terminations will be 48 .Its terminal position is BOTTOM.The power source is powered by 3.3Vvolts.The part belongs to Programmable Logic Devices family.Trayshould be used to package the chip.To ensure its reliability, the operating temperature is set to [0].Mount the chip by Surface Mount.In FPGA terms, it is a type of XC9500XLseries FPGA.A chip with 48pins is programmed.If you use this device, you will also find [0].The XC9536XLindicates that its related parts can be found.A digital circuit is built using 800gates.High efficiency requires the supply voltage to be maintained at [0].In this case, FLASHwill be used to store the data.In this case, Surface Mountis used to mount the electronic component.The device is designed with pins [0].There is a maximum supply voltage of 3.6V.The device is designed to operate with a minimal supply voltage of 3VV.It is important to make sure that the maximum frequency is less than 125MHz.As a fundamental building block, there are 2 logic elements/cells.
XC9536XL-7CSG48C Features
48-FBGA, CSPBGA package
36 I/Os
The operating temperature of 0°C~70°C TA
48 pin count
48 pins
XC9536XL-7CSG48C Applications
There are a lot of Xilinx Inc. XC9536XL-7CSG48C CPLDs applications.
  • Pattern recognition
  • Battery operated portable devices
  • SFP, QSFP, QSFP-DD, OSFP, Mini-SAS HD Port Management
  • Custom shift registers
  • LED Lighting systems
  • Interface bridging
  • DMA control
  • ON-CHIP OSCILLATOR CIRCUIT
  • Digital multiplexers
  • USB Bus
Step5Bar-code shipping tag
XC9536XL-7CSG48C
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Plating
    Copper, Silver, Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    48-FBGA, CSPBGA
  • Number of Pins
    48
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    1996
  • Series
    XC9500XL
  • JESD-609 Code
    e1
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    48
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn95.5Ag4.0Cu0.5)
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    XC9536XL
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Programmable Type
    In System Programmable (min 10K program/erase cycles)
  • Max Supply Voltage
    3.6V
  • Min Supply Voltage
    3V
  • Propagation Delay
    7.5 ns
  • Turn On Delay Time
    7.5 ns
  • Number of Logic Elements/Cells
    2
  • Number of Gates
    800
  • Max Frequency
    125MHz
  • Speed Grade
    7
  • JTAG BST
  • Voltage Supply - Internal
    3V~3.6V
  • Height Seated (Max)
    1.8mm