  • XC9572-15PCG44I
XC9572-15PCG44I
advertisement
Manufacturer No:
XC9572-15PCG44I
Manufacturer:
Xilinx
HK JDW NO:
903-XC9572-15PCG44I
Package:
PLCC
Datasheet:
Description:
1.27mm PMIC 44 Pin 5V PLCC
Purchasing and Inquiry
XC9572-15PCG44I Overview
The mobile phone network has 72 macro cells, which are cells that provide radio coverage from high-power cell sites (towers, antennas, or masts).A PLCC package contains the item.It is equipped with 34I/O ports.There is a 44terminations set on devices.Its terminal position is QUAD.Power is supplied by a voltage of 5V volts.It is a part of the family [0].There are 44 pins on the chip.This device is also capable of displaying [0].It is recommended that the supply voltage be kept at 5Vto maximize efficiency.Data storage is performed using [0].A total of 44pins are provided on this board.The operating temperature should be higher than -40°C.It is recommended to keep the operating temperature below 85°C.There are 8 logic blocks (LABs) in its basic building block.A maximum frequency of less than 55.6MHzis recommended.
XC9572-15PCG44I Features
PLCC package
34 I/Os
44 pin count
44 pins
8 logic blocks (LABs)
XC9572-15PCG44I Applications
There are a lot of Xilinx XC9572-15PCG44I CPLDs applications.
  • Boolean function generators
  • D/T registers and latches
  • Discrete logic functions
  • Power up sequencing
  • Digital designs
  • Timing control
  • USB Bus
  • Protection relays
  • Synchronous or asynchronous mode
  • ToR/Aggregation/Core Switch and Router
Step5Bar-code shipping tag
XC9572-15PCG44I
  • Package / Case
    PLCC
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    44
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Number of Terminations
    44
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    72 MACROCELLS; CONFIGURABLE I/O OPERATION WITH 3.3V OR 5V
  • Subcategory
    Programmable Logic Devices
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    J BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Number of I/O
    34
  • Memory Type
    FLASH
  • Propagation Delay
    15 ns
  • Frequency (Max)
    55.6MHz
  • Organization
    0 DEDICATED INPUTS, 34 I/O
  • Number of Logic Blocks (LABs)
    8
  • Speed Grade
    15
  • Output Function
    MACROCELL
  • Number of Macro Cells
    72
  • JTAG BST
  • In-System Programmable
  • Height Seated (Max)
    4.572mm