  • XCV1000E-6FG900I
XCV1000E-6FG900I
advertisement
Manufacturer No:
XCV1000E-6FG900I
Manufacturer:
Xilinx
HK JDW NO:
903-XCV1000E-6FG900I
Package:
900-BBGA
Datasheet:
XCV1000E-6FG900I
Description:
1.8V V FPGAs Virtex?-E Series 900-BBGA 1mm mm 900
Purchasing and Inquiry
XCV1000E-6FG900I Overview
This package is included in the 900-BBGA package and is available for purchase. FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY is the component of this type of FPGA. The I/Os are designed to facilitate a more coherent transfer of data. A fundamental building block consists of 27648 logic elements/cells. Fpga chips is powered from a supply voltage of 1.8V. An FPGA part from the Field Programmable Gate Arrays family. An FPGA module can be attached to a development board with a Surface Mount-pin. In order for it to operate, the supply voltage must be 1.71V~1.89V . The FPGA belongs to the Virtex?-E series of FPGAs, and it is one type of FPGA. Fpga chips is important to maintain the operating temperature wFpga chipshin the range of -40°C~100°C TJ when operating the machine. In this device, there are 660 outputs that can be used. It is for space saving reasons that this FPGA model is contained in Tray. Fpga chips is designed wFpga chipsh 900 terminations. The RAM bits that this device offer is 393216. For related parts, use its base part number XCV1000E. Fpga electronics is important that this FPGA module has a RAM si48kBe of 48kB in order to ensure that the program will run normally. In this case, 900 pins are used in the design. The FPGA is built as an array of 6144 latches or CLBs. According to its specifications, this FPGA will be able to work fantastically as long as it is mounted in Surface Mount. The 1.8V supply voltage provides designers with full flexibility in their designs. A basic building block for this type of building block consists of 1569178 gates. Featuring 900 pins in total, it is a versatile device. Most commonly, this device makes use of an oscillating crystal frequency of 357MHz to operate.
XCV1000E-6FG900I Features
660 I/Os
Up to 393216 RAM bits
900 LABs/CLBs
XCV1000E-6FG900I Applications
There are a lot of Xilinx Inc. XCV1000E-6FG900I FPGAs applications.
  • Consumer Electronics
  • Audio
  • Automation
  • Data Center
  • Bioinformatics
  • Data center hardware accelerators
  • Broadcast
  • Automotive
  • Image processing
  • Server Applications
Step5Bar-code shipping tag
XCV1000E-6FG900I
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    900-BBGA
  • Number of Pins
    900
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2004
  • Series
    Virtex®-E
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    900
  • ECCN Code
    3A991.D
  • HTS Code
  • Subcategory
    Field Programmable Gate Arrays
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.71V~1.89V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    225
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    XCV1000E
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    660
  • Operating Supply Voltage
    1.8V
  • Number of I/O
    660
  • RAM Size
    48kB
  • Clock Frequency
    357MHz
  • Programmable Logic Type
    FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
  • Number of Logic Elements/Cells
    27648
  • Total RAM Bits
  • Number of Gates
  • Number of LABs/CLBs
  • Speed Grade
    6
  • Combinatorial Delay of a CLB-Max
    0.47 ns
  • Length
    31mm
  • Width
    31mm