XCV300E-6FG456I
XCV300E-6FG456I
903-XCV300E-6FG456I
456-BBGA
1.8V V FPGAs Virtex?-E Series 456-BBGA 1mm mm 456
In Stock : 999
Share
Please send RFQ, we will respond immediately.
Product Details
Purchasing and Inquiry
XCV300E-6FG456I Overview
The package that contains this software is called 456-BBGA. This kind of FPGA is composed of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY. 312 I/Os are available for transferring data more efficiently. There are 6912 logic elements/cells to form a fundamental building block. It is powered from a supply voltage of 1.8V. In this case, the FPGA part belongs to the Field Programmable Gate Arrays family. Surface Mount-connectors can be used to attach this FPGA module to the development board. Fpga chips operates wFpga chipsh a supply voltage of 1.71V~1.89V. It is a type of FPGA belonging to the Virtex?-E seies. When operating the machine, it is important to keep the temperature within -40°C~100°C TJ range. During the installation of this device, 312 outputs were incorporated. As a result of space limitations, this FPGA model has been included in Tray. There are a total of 456 terminations. As far as the RAM bits are concerned, this device offers you a total of 131072. You can find related parts by using the part number XCV300E, which is its base part number. The FPGA module's RAM si16kBe reaches 16kB in order to ensure that the program operates in a normal manner. There are 456 pins on this device. An array of 1536 LABs/CLBs is built into the FPGA. According to its specifications, this FPGA will be able to work fantastically as long as it is mounted in Surface Mount. Its flexibility is fully utilized when operated with a supply voltage of 1.8V. Its basic building block contains 411955 gates. There are a total of 456 pins on this device. A crystal oscillating at 357MHz is one of the most common components of this device. There are 82944 equivalent gates in the FPGA that implement the design.