  • XEL3530-901MEC
XEL3530-901MEC
advertisement
Manufacturer No:
XEL3530-901MEC
Manufacturer:
Coilcraft
HK JDW NO:
3194-XEL3530-901MEC
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
XEL3530-901MEC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 15 hours ago)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    ONE SURFACE
  • Material - Core
    Composite
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e2
  • Number of Terminations
    2
  • Terminal Finish
    Tin/Silver (Sn/Ag)
  • Composition
    Wirewound
  • Packing Method
    TR, Embossed Plastic, 7 Inch
  • Shielding
    YES
  • Number of Functions
    1
  • Construction
    Chip
  • Reference Standard
    AEC-Q200
  • Inductance
    900 nH
  • Test Frequency
    1MHz
  • DC Resistance (DCR)
    0.0146Ohm
  • Frequency - Self Resonant
    95MHz
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • Current - Saturation
    2.8A
  • Case/Size Code
    1413
  • Rated Current-Max
    8.4A
  • Inductance-Nom (L)
    0.9 µH
  • RMS Current (Irms)
    5.9A
  • Series Resistance
    14.6mOhm
  • Ambient Temperature Range High
    125°C
  • Height
    3mm